Ekumenia

"Powinniśmy wskazywać na Chrystusa" - wprowadzenie w urząd biskupa diecezji katowickiej ks. Wojciecha Prackiego.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2025 09:20
1 lutego 2025 roku w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się uroczyste nabożeństwo połączone z wprowadzeniem ks. Wojciecha Prackiego w urząd biskupa diecezji katowickiej. Decyzję o wyborze ks. Prackiego na zwierzchnika diecezji podjął synod diecezjalny, który zebrał się 30 listopada 2024 roku w Bytomiu-Miechowicach.

Uczestników nabożeństwa powitał radca diecezji katowickiej, ks. Henryk Reske. Następnie zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Jerzy Samiec, podziękował za służbę bp. dr. Marianowi Niemcowi, który sprawował urząd biskupa diecezjalnego w latach 2014–2024.

Po podziękowaniu rozpoczęła się liturgia nabożeństwa, którą prowadzili duchowni diecezji katowickiej: liturgię spowiednią poprowadził bp dr Marian Niemiec, a liturgię Słowa bp Marcin Makula oraz ks. Henryk Reske. Teksty biblijne odczytali kurator diecezji Jan Zachraj i sekretarz opolskiej rady parafialnej Justyna Wach.

W okolicznościowym przemówieniu wg tekstu 1 Piotra 5, 1-3 bp Jerzy Samiec, podkreślił że biskup powinien być wzorem dla innych, zarówno poprzez swoje postawy, jak i działania, które mogą inspirować do naśladowania oraz stanowić przykład do wprowadzenia pozytywnych zmian. Mówił również o trudnościach jakie mogą się pojawiać w służbie i odpowiedzialności wynikającej z powierzonego urzędu. Po starokościelnym hymnie: „Przyjdź, Duchu Święty, Stwórco przyjdź" biskupi asystenci odczytali Słowo Boże o służbie biskupiej.

Kolejnym istotnym momentem było Nicejsko-Konstantynopolitańskie Wyznanie Wiary, które odmówił biskup elekt wraz ze zgromadzonym zborem. Bp Samiec zapytał ks. Wojciecha Prackiego o gotowość do przyjęcia urzędu i pełnienia posługi zgodnie z wiernością Chrystusowi i nauką Kościoła, a ks. Pracki odpowiedział z przekonaniem: „Tak, jestem gotów z pomocą Bożą. Ślubuję z pomocą Bożą.”

Po ślubowaniu, zgodnie z tradycją Kościoła Powszechnego i zwyczajem apostolskim, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec wraz z asystentami bp. dr. Marianem Niemcem i bp. prof. Adrianem Korczago dokonali konsekracji przez modlitwę i włożenie rąk. Do błogosławieństwa dołączyli pozostali biskupi. Biskup Kościoła wręczył bp. Prackiemu krzyż biskupi – symbol urzędu i duchowej odpowiedzialności i zwrócił się do duchownych diecezji katowickiej, pytając ich o gotowość do przyjęcia nowego zwierzchnika, okazania mu szacunku, modlitwy i współpracy. Duchowni jednogłośnie odpowiedzieli: „Tak, z pomocą Bożą". Następnie bp Samiec wezwał zgromadzonych do wspierania nowego biskupa modlitwą i jednością, podkreślając wspólną odpowiedzialność za Kościół i jego misję.

W kazaniu wygłoszonym po konsekracji, a nawiązującym do z Ewangelii Jana 3,22-30, bp Wojciech Pracki podkreślił, że choć uroczystość dotyczy jego osoby to chce skupić uwagę wszystkich na Jezusie Chrystusie: "To osoba Zbawiciela ma skupiać na sobie naszą uwagę. Jako duchowni wszystkich Kościołów, obojętnie, czy jesteśmy diakonami, wikariuszami, proboszczami, biskupami, arcybiskupami itd., nie mamy być centralnymi postaciami. Nie my jesteśmy oblubieńcami. On jest jeden – Jezus Chrystus i na Niego naszą służbą mamy wskazywać". Bp Pracki powiedział też, że na Chrystusa ma wskazywać swoim życiem każdy człowiek. Odnosząc się do współczesności zauważył, że to "wskazywanie na Zbawiciela nie jest współcześnie zadaniem łatwym. Kościoły pustoszeją, co jest zjawiskiem ekumenicznym. Dobrobyt, konsumpcja dóbr, ale też czasem niewłaściwa postawa i zachowanie wskazujących na Chrystusa się do tego przyczynia. To też nasza ewangelicka rzeczywistość". Kończąc rozważanie nowy zwierzchnik diecezji katowickiej stwierdził: "Może nasze wskazywanie na Jezusa – zwiastowanie, wydaje się dawać mizerny efekt – jak grochem o ścianę. Jednak mamy o Nim mówić, nauczać, naśladować, wskazywać na Niego. By nikt nie mógł powiedzieć, że nie usłyszał o ukrzyżowanym Zbawicielu. Mamy stawać się mniejszymi, by On mógł w nas rosnąć!"

Po modlitwie powszechnej prowadzonej przez bp. Pawła Hause odśpiewano hymn Kościoła "Warownym grodem jest nasz Bóg" i rozpoczęła się liturgia komunijna, którą poprowadzili wspólnie: bp Jerzy Samiec, bp Wojciech Pracki, bp Waldemar Pytel oraz
bp prof. Marcin Hintz.

W nabożeństwie uczestniczyli duchowni i wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, goście ekumeniczni: bp Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, przedstawiciele Kościołów członkowskich Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła zielonoświątkowego, Kościoła rzymskokatolickiego, w tym ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja oraz przedstawiciele uczelni wyższych i władz samorządowych z województwa opolskiego i śląskiego.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili organista Szymon Jarzyna, Chór Largo Cantabile Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach i Kacper Kubiak Ensemble.


Bp Wojciech Pracki – biogram

Ks. Wojciech Pracki od 2015 roku jest proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu. Służbę duchownego rozpoczął w 2006 roku wikariatem w Cieszynie. Następnie, od 2010 roku był rzecznikiem prasowym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i asystentem biskupa Kościoła – Jerzego Samca. Jest inicjatorem duszpasterstwa niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie, które prowadził przez pierwsze lata funkcjonowania. Za tę działalność (budowanie pojednania między narodami), został wyróżniony Listem Gratulacyjnym Rolfa Nikela – ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w latach 2014-2020.
Jego priorytetem jest z aktywność ekumeniczna i medialna. Przez 9 lat w Radio Opole współtworzył wraz z księżmi profesorami – Markiem Lisem i Erwinem Mateją, audycję ekumeniczną Forum Wiary. Jest częstym rozmówcą innych programów radiowych tej rozgłośni (Effata, Przy rodzinnym stole, Dobry wieczór, tu Opole). Podobnie w rzymskokatolickim Radio Doxa, w ekumenicznym gronie współtworzy audycję „Słowo pod poduchę”. Od września 2024, wspólnie z pastorem Mariuszem Muszczyńskim (Zbór Zielonoświątkowy Ostoja w Opolu), jest gospodarzem programu „Okiem Protestanta”. Od kilku lat,
w każdą pierwszą niedzielę miesiąca dzieli się biblijną refleksją na łamach tygodnika Wochenblatt. Mniej regularnie publikuje w Zwiastunie Ewangelickim.

Jest zaangażowany w przedsięwzięcia i nabożeństwa ekumeniczne na terenie Opola i województwa opolskiego: Światowy Dzień Modlitwy Chorych, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, Rocznicę wyzwolenia Stalagu Lammsdorf, niemiecki Dzień Żałoby Narodowej i inne. Współpracuje z instytucjami nauki i kultury: Archiwum Państwowym w Opolu, Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, Muzeum Diecezjalnym w Opolu, Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń (VDG). Wspólnie z Opolską Fundacją OFF-film przygotował cykl dokumentów – Religie i Wyznania Śląska Opolskiego. W części „Luteranie” wystąpił w roli eksperta.
Za zaangażowanie na polu charytatywnym znalazł się w 2022 roku w gronie osób wyróżnionych przez prezydenta Opola tytułem „Społecznika Roku”.
Na Wydziałach Teologicznych Uniwersytetów: Opolskiego i Śląskiego, dał się poznać jako tłumacz symultaniczny międzynarodowych konferencji naukowych. Włada językami: niemieckim i angielskim.

Był przez dwie kadencje członkiem zarządu Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego jego komisji rewizyjnej. Wcześniej przewodniczył Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu. W maju 2024 roku został wiceprezesem stowarzyszenia Bratnia Pomoc Gustawa Adolfa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Wspiera jako członek zarządu działalność Opolskiego Klubu Sportowego YAMA, którego zawodnikom (karate kyokushin) kibicuje.

Pochodzi z Odolanowa w południowej Wielkopolsce. W wolnym czasie uprawia turystykę rowerową i czyta książki. Jest żonaty z Dorotą, teolożką i filolożką j. angielskiego. Wychowują córkę Julię
– kilkukrotną mistrzynię Polski i Europy juniorek młodszych i juniorek w karate kyokushin.

luteranie.pl

Zobacz więcej na temat: wiara