Ekumenia

Światowa Rada Kościołów składa gratulacje papieżowi Leonowi XIV

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2025 22:07
Światowa Rada Kościołów złożyła ekumeniczne pozdrowienia papieżowi Leonowi XIV i zapewniła o dalszej współpracy z Kościołem Rzymskokatolickim.

Moderator komitetu centralnego ŚRK biskup prof. dr Heinrich Bedford-Strohm wyraził radość i nadzieję po wyborze Leona XIV.
„Jako następca papieża Franciszka będzie postępował w silnej tradycji” — powiedział Bedford-Strohm. „Oczekuję, że będzie kontynuował świadectwo miłości papieża Franciszka do wszystkich ludzi, zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych, i miłości do stworzenia”.
Bedford-Strohm zauważył, że pilnie potrzebny jest silny globalny głos na rzecz godności człowieka i przezwyciężania przemocy. „Jestem przekonany, że nowy papież będzie tak silnym głosem” — powiedział.
„Jako ŚRK współpracujemy z Kościołem Rzymskokatolickim z wielką wzajemną przyjaźnią i uznaniem. Z niecierpliwością czekam na wiele spotkań zarówno z nowym papieżem, jak i ze wszystkimi innymi, którzy dążą do widocznej jedności w kościołach w pojednanej różnorodności”- mówił.
Sekretarz generalny ŚRK, ks. prof. dr Jerry Pillay powiedział, że globalna wspólnota ŚRK dziękuje Bogu, że Kościół Rzymskokatolicki, za pośrednictwem swoich kardynałów, zakończył proces wyboru nowego papieża. „Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie i wymaga modlitwy, rozeznania i mądrości, aby wybrać takiego duchowego przywódcę, który nie jest ograniczony tylko do Kościoła Rzymskokatolickiego, ale jest postrzegany przez świat ze względu na mądrość i przywództwo” — powiedział Pillay. „Gratulujemy nowemu papieżowi i modlimy się o Boże błogosławieństwo, zdrowie, siłę i mądrość dla niego, gdy obejmuje ten święty urząd”.
Pillay dodał: „Ufamy, że będzie on nadal umacniał współpracę ekumeniczną, jedność chrześcijańską, sprawiedliwość i pokój na świecie. Żyjemy w świecie wielu kryzysów; razem możemy dokonać zmian dzięki przemieniającej mocy Ducha Świętego. ŚRK pozostaje oddana modlitwie, chodzeniu i współpracy z Kościołem rzymskokatolickim, wszystkimi chrześcijanami, różnymi wyznaniami i wszystkimi ludźmi dobrej woli w naszym dążeniu do niesienia Bożego pokoju i miłości na ziemi”
Kościół rzymskokatolicki nie jest członkiem ŚRK, ale instrument Joint Working Group, ustanowiony w 1965 r., sprzyjał ścisłej współpracy. Delegaci i obserwatorzy są wymieniani w czasie głównych spotkań, a Kościół katolicki jest formalnie reprezentowany w takich organach administrowanych przez ŚRK jak Komisja Wiary i Ustroju oraz Komisja ds. Misji Światowej i Ewangelizacji.

Nowym papieżem został 69 letni kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leona XIV. Ostatnio był prefektem dykasterii do spraw biskupów, był też misjonarzem. Jego wybór ogłoszono w czwartek 8 maja wieczorem, drugiego dnia konklawe .


oikoumene.org/PAP

Zobacz więcej na temat: wiara