Nabożeństwo poprowadziła grupa Gedeon z Moraw Wschodnich, wspierana przez grupę wiernych z transparentami.
„Zespół Gedeon był dla mnie miłą niespodzianką, potężny i prowadzony przez Ducha uwielbienie. Nie znałem ani jednej z ich pieśni, ale to mi w ogóle nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie, było odświeżające chwalić naszego Boga „nową pieśnią””, powiedział Petr Kácha, członek zespołu organizacyjnego.
Podczas nabożeństwa „większość osób w kaplicy doświadczyła głębokiej i szczerej radości. Wydawało się, że uczestnicy chętnie kontynuowaliby nabożeństwo znacznie dłużej”, dodał.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez chrześcijan z różnych wyznań, w tym Baptist Union, Apostolic Church (Pentecostal) i Christian Fellowship (Charismamatic), a także kościół rzymskokatolicki, pod nadzorem stowarzyszenia Czech Wells.
Program nie obejmował kazań, ale koncentrował się na błogosławieństwach i zbiorowych deklaracjach wiary.
"Nasze korzenie i prawdziwa tożsamość są chrześcijańskie”
W jednej z takich deklaracji uczestnicy odrzucili pogląd, że Republika Czeska jest narodem ateistycznym, potwierdzając zamiast tego jej chrześcijańskie korzenie, które można prześledzić aż do świętych Cyryla i Metodego, którzy wprowadzili chrześcijaństwo na Morawy w 863 r.
„Niewiara i ateizm nie są ani naszą tożsamością, ani naszym dziedzictwem historycznym. Nasze korzenie i prawdziwa tożsamość są chrześcijańskie... Przyjdź, Duchu Święty, i rozpal prawdziwą wiarę w sercach ludzi”, głosi oświadczenie.
Pokuta i modlitwa
Innym tematem spotkania było wezwanie do usunięcia „korzenia goryczy” w tożsamości narodowej. Ta gorycz zrodziła się z wydarzeń historycznych, kiedy ludzie używali swojej władzy zamiast pozwolić na przestrzeń dla Boga.
„Przypomnieliśmy sobie Pismo: „Nie siłą ani mocą, ale Duchem moim, mówi Pan Zastępów” (Zachariasz 4:6). Żałowaliśmy za czasy w historii, kiedy Kościół uciekał się do przemocy”, wyjaśnił Kácha.
Uczestnicy modlili się również o odwagę w naśladowaniu Chrystusa i o rozprzestrzenianie życia i nadziei. Każdy miał okazję regularnie zapisywać imię kogoś, za kogo chciał się modlić, „aby mógł otrzymać nową łaskę i nadzieję”.
Pastorzy z międzynarodowych zgromadzeń zostali zaproszeni na scenę i pobłogosławieni w swoich posługach w Republice Czeskiej. Podczas całego wydarzenia uczestnicy mogli przesyłać prorocze słowa otrzymane podczas modlitwy do formularza online.
Jedność
„To było cenne zobaczyć i doświadczyć jedności chrześcijan w naszym kraju. Zarówno wśród liderów, jak i wiernych i tancerzy, a także w całej kaplicy. Reprezentowani byli katolicy i protestanci. Możemy stać razem w jedności Ducha przed naszym Ojcem Niebieskim”, powiedział David Loula z Czech Wells.
Jakub František Sadílek, prowincjał Zakonu Franciszkanów w Czechach, dodał: „Czuję, że Bóg cieszy się modlitwami chrześcijan, którzy modlą się razem, nawet ponad podziałami wyznaniowymi. Czuję, że nasza współpraca, jedność i wspólna modlitwa rosną”.
Evangelical Focus