Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Ghana kupiła prąd, by kibice mogli oglądać mundial

Marcin Nowak 17.06.2014

Rząd Ghany zakupił 50 megawatów energii elektrycznej od Wybrzeża Kości Słoniowej, aby mieszkańcy kraju mogli oglądać bez przeszkód mecze reprezentacji "Czarnych Gwiazd" w piłkarskich mistrzostwach świata.

Problem niedoboru prądu jest powszechny w Afryce. Szacuje się, że w Ghanie dostęp do elektryczności ma 72 proc. mieszkańców i jest to jeden z lepszych wyników na kontynencie. Aby jednak nie było przerw w dostawach energii, a co za tym idzie zakłóceń podczas transmisji z brazylijskiego mundialu, zdecydowano się na import z sąsiedniego Wybrzeża Kości Słoniowej.

Z drugiej strony ograniczona została produkcja m.in. w hucie aluminium, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd.

Na inaugurację MŚ Ghana przegrała ze Stanami Zjednoczonymi 1:2. W kolejnych spotkaniach grupy G zagra z Niemcami (21 czerwca) i Portugalią (26 czerwca).

"Czarne Gwiazdy" najbliżej medalu były przed czterema laty w Republice Południowej Afryki, gdzie w ćwierćfinale przegrały rzutami karnymi z Urugwajem. W ostatniej minucie dogrywki Asamoah Gyan nie wykorzystał "jedenastki". Gdyby zdobył gola, Ghana wygrałaby 2:1 i - jako pierwszy afrykański zespół - awansowała do półfinału MŚ.

Brazylia 2014: Ghana - USA. Szczęście sprzyjało Amerykanom [RELACJA]

Kibice USA i Ghany wspólnie świętowali po meczu. "Daliśmy im wygrać, bo kochamy Obamę"