Argentyna w wielkim finale! Holandia tym razem pokonana w karnych [RELACJA]

Paweł Słójkowski 10.07.2014
Holender Ron Vlaar chybia w serii rzutów karnych
Holender Ron Vlaar chybia w serii rzutów karnych, foto: PAP/EPA/MARCELO SAYAO

W meczu Argentyny z Holandią kibice nie doczekali się bramek w regulaminowym czasie gry. "Albicelestes" okazali się lepsi w rzutach karnych i zagrają z Niemcami w finale mistrzostw świata.

Relacja na żywo:

Argentyna zagra z Niemcami w finale mistrzostw świata w Brazylii! 90 minut nie przyniosło bramek, nie doczekaliśmy się ich także w dogrywce.

Rzuty karne lepiej wykonywali piłkarze "Albicelestes" i to oni zapewnili sobie awans do najważniejszego meczu tego turnieju dzięki świetnej postawie Sergio Romero w konkursie "jedenastek".

Rzuty karne:

Argentyna - Holandia 4:2 - Maxi Rodriguez daje Argentynie awans do finału!

Argentyna - Holandia 3:2 - Kuyt również.

Argentyna - Holandia 3:1 - Aguero trafia.

Argentyna - Holandia 2:1 - Sneijder się myli!

Argentyna - Holandia 2:1 - Garay pokazuje, jak wykonuje się karne.

Argentyna - Holandia 1:1 - Robben pewnie wykonuje jedenastkę!

Argentyna - Holandia 1:0 - Messi pewnie trafia!

Argentyna - Holandia 0:0 - Vlaar chybia!

120+1 min. - Sędzia kończy dogrywkę. Czekamy na rzuty karne! Nie ma Krula, więc w Holandii będzie bronił Cillesen. Kto wytrzyma tę wojnę nerwów?

117 min. - Wreszcie świetna akcja Messiego, chyba pierwszy raz w tym meczu ograł Vlaara, ale dośrodkowanie zmarnował Maxi Rodriguez, który nieczysto trafił w piłkę.

115 min. - Palacio mógł dać Argentynie bramkę, znalazł się w sytuacji sam na sam, jednak zdecydował się uderzać głową, zamiast czekać, aż piłka spadnie na jego stopę. Strzelał z miejsca i posłał piłkę prosto w ręce Cillesena. Najlepsza okazja w tym meczu.

111 min. - De Vrij decyduje się na strzał z 30 metrów, ale obok bramki. W poprzednich minutach oglądaliśmy pokaz niedokładności z obu stron.

106 min. - Cillesen znowu zabawił się z napastnikiem Argentyny, tym razem padło na Aguero. Gdyby zdarzył mu się błąd, aż trudno sobie wyobrazić to, co czekałoby go ze strony van Gaala.

104 min. - Palacio dośrodkował, ale wrzutka była minimalnie za mocna, Aguero nie miał szans na to, żeby do niej dojść. Sędzia kończy pierwszą część dogrywki .

101 min. - Schodzi Lavezzi , Argentynie postara się pomóc Maxi Rodriguez .

98 min. - Strzał Robbena , ale zbyt lekki, by pokonać Romero .

96 min. - Huntelaar pojawia się na placu gry za van Persiego .

91 min. - Zaczynamy dogrywkę. Pierwsze dobre sytuacje do strzelenia bramki mieliśmy w drugiej połowie, może w dogrywce doczekamy się większych emocji. Choć, żeby tak się stało, któraś z drużyn musi popełnić błąd w obronie. A tych jak na razie wystrzegają się obie strony.

90+3 min. - Koniec 90 minut. Będzie dogrywka. A potem rzuty karne?

Wydaje się, że dobrze podsumowuje to spotkanie następujący obrazek:

90 min. - Robben wpadł w pole karne, ale tuż za nim był Mascherano , który wślizgiem zablokował strzał Holendra. To była realna szansa na bramkę!

84 min. - Napastnicy obu drużyn nie chcą strzelać, na uderzenie zdecydował się jednak w takiej sytuacji obrońca. Rojo podjął próbę z 30 metrów, ale mocny strzał trafił w ręce Cillesena . Był to DRUGI celny strzał w tym meczu...

81 min. - Podwójna zmiana w drużynie Argentyny. Z boiska schodzą Perez i Higuain , za nich pojawiają się Rodrigo Palacio i Sergio Aguero .

75 min. - Argentyna postanowiła wykorzystać to, że "Oranje" się odkryli, Perez dograł do Higuaina , ale ten trafił w boczną siatkę.

74 min. - Wydawało się, że Holendrzy przeprowadzili płynną, składną i niebezpieczną akcję zakończoną strzałem, ale sędzia rozwiał te nadzieje - był spalony.

71 min. - Błąd w ustawieniu obrony "Oranje" , Lavezzi zszedł do środka i uderzył, ale strzał zablokował rozgrywający świetny mecz Ron Vlaar .

68 min. - Holendrzy pokazują, jak należy grać pod pressingiem, długo utrzymują się przy piłce, ale "Albicelestes" dobrze wypychają ich ze swoich stref obronnych. Niezbyt dobrze dostosował się do tego Blind , który potwornie skiksował i oddał futbolówkę Argentyńczykom na własnej połowie.

62 min. - Na boisku zameldował się Jordi Clasie , zastąpi Nigela de Jonga .To zapowiedź bardziej ofensywnej gry Holendrów?

61 min. - Holendrzy mieli dobrą okazję do kontry, ale Jaanmat za daleko wypuścił sobie piłkę i musiał faulować argentyńskiego obrońcę.

56 min. - Messi zbliżał się do pola karnego, schodził na lewą nogę, ale idealnym wślizgiem popisał się Ron Vlaar . Czapki z głów przed obrońcą "Oranje" .

52 min. - Argentyńczycy pokazują, jak należy kryć Arjena Robbena :

50 min. - Sneijder uderza z rzutu wolnego, niestety wysoko nad poprzeczką.

49 min. - Robben świetnie przyjmuje piłkę, Demichelis musi faulować skrzydłowego. Druga żółta kartka w tym spotkaniu, tym razem dla Argentyny .

48 min. - W przerwie można było zobaczyć Tima Krula , który... bronił rzuty karne w ramach rozgrzewki. Van Gaal szykuje powtórkę z meczu z Kostaryką ?

47 min. - Pierwsza zmiana w drużynie Holandii miała miejsce już w przerwie. Luis van Gaal zdecydował się wprowadzić na boisko Daryla Jaanmata w miejsce Martinsa Indiego , który zanotował na koncie żółtą kartkę.

46 min. - Zaczynamy drugą połowę meczu. Mamy nadzieję, że piłkarze zdecydują się na trochę więcej polotu i ryzyka w grze ofensywnej. Defensywa jest jak na razie bez zastrzeżeń, ale wszyscy chcieliby zobaczyć w tym meczu bramki.

45+2 min. - Koniec pierwszej części meczu. Jak na razie kibice mogą być rozczarowani. Messi i Robben wyłączeni z gry, żaden z zespołów nie rzucił się tu do ataku, widać, że nikt nie chce tu zaryzykować.

Obrazek, który to potwierdza. Sześciu obrońców ustawionych w linii - piłkarze van Gaala skupieni na defensywie:

45 min. - Pierwsza żółta kartka dla Holendrów - Martins Indi faulował Messiego, który popisał się świetnym dryblingiem. Dwie minuty doliczone przez arbitra.

41 min. - Argentyna dobrze zagrała pressingiem i zabrała piłkę na połowie Holendrów , ale nie przełożyło się to na stworzenie sytuacji bramkowej.

39 min. - Najpierw ostry faul na Sneijderze , potem faulowany Messi . Gra się zaostrza, sędzia jednak póki co trzyma kartki w kieszeni.

35 min. - Higuain daje się złapać na spalonym w dziecinny sposób. Dużo przerw w grze, brakuje płynności w akcjach obu zespołów, dobrze spisują się głównie zawodnicy defensywni.

32 min. - Dobrze rozegrany korner Holendrów , wybita piłka znów po stronie "Oranje" , Robben świetnie wrzuca w pole karne, ale Romero pewnie piąstkuje.

30 min. - Wczorajszy mecz Niemców z Brazylijczykami wyraźnie rozbudził oczekiwania kibiców:

27 min. - Zderzenie głowami Wijnaduma z Mascherano . Argentyńczyk jest wyraźnie oszołomiony, ale wygląda na to, że za chwilę wróci do gry.

25 min. - Cillesen ładnie zabawił się z Lavezzim , Argentyńczyk dał się nabrać na zwód bramkarza.

24 min. - Demichelis uderza głową po rzucie rożnym, ale piłka przechodzi nad poprzeczką.

23 min. - Bardzo dobrze w pierwszej części meczu wygląda Lavezzi , dośrodkowanie z bocznej strefy boiska tego piłkarza wywołało trochę paniki w szeregach obronnych "Oranje" . Akcja kończy się kolejnym rzutem rożnym dla zespołu z Ameryki Południowej.

21 min. - Kibice Argentyny rozwiesili na trybunach plakat z "Trójcą Świętą" reprezentacji "Albicelestes" - Messi, Maradona i Di Stefano :

18 min. - W ostatnich minutach lepiej wyglądają Argentyńczycy, Holendrzy szukają długich podań, które mogą otworzyć drogę do dobrej akcji.

15 min. - Dobra okazja dla Messiego z rzutu wolnego, ale świetnie broni Cillesen !

13 min. - Mascherano odbiera piłkę Robbenowi , ale ta trafia na dwudziesty metr do Sneijdera. Pomocnik uderza z woleja, ale niecelnie.

11 min. - Rzut wolny dla Argentyny , ale piłka po dośrodkowaniu trafia na głowę jednego z obrońców Holandii . Niebezpieczeństwo zażegnane.

9 min. - Leo Messi spróbował odpowiedzieć skrzydłowemu Holendrów , ale z takim samym skutkiem jak Robben. Defensorzy "Oranje" powstrzymali gwiazdę Barcelony przed polem karnym.

6 min. - Pierwsza szarża Arjena Robbena , ale Holender zatrzymany w polu karnym przez zdecydowanie grających obrońców Argentyny.

5 min. - Tak wyglądał hołd złożony przez piłkarzy i kibiców Alfredo di Stefano.

3 min. - "Oranje" starają się prowadzić grę, Argentyna szuka okazji do przechwytu, początek spotkania jak na razie bardzo spokojny, ale piłkarzom tej klasy wystarczy kilka sekund, żeby stworzyć groźną akcję.

1 min. - Zaczynamy spotkanie! Szczególną uwagę zwracamy na tych, od których oczekujemy najwięcej - Messi czy Robben? Który z nich pokaże się z lepszej strony?

21.55 - Piłkarze wychodzą na boisko, na początek hymny obu państw, potem będzie miała miejsce minuta ciszy, poświęcona pamięci zmarłego w poniedziałek Alfredo di Stefano.

21.45 - Jeszcze kwadrans do pierwszego gwizdka sędziego Cakira z Turcji.

Holendrzy imponowali w tym turnieju błyskawicznymi kontrami, z czterech półfinalistów mieli najniższy procent posiadania piłki. Tym razem oddadzą inicjatywę Argentyńczykom , żeby szukać okazji do szybkiego kontrataku?

21.30 - Archiwalne zdjęcie Diego Maradony z meczu Argentyny z Anglią. Podobne obrazki fanom piłki na całym świecie funduje teraz Leo Messi. Piłkarz Barcelony zagra dziś w reprezentacji po raz 92. Wyprzedzi "Boskiego Diego" o jednen występ, jednak jego osiągnięcia z kadrą nie mogą równać się z legendarnym piłkarzem Napoli i Barcelony.

21.25 - Tak prezentuje się stadion w Sao Paulo na nieco ponad pół godziny przed rozpoczęciem spotkania Argentyny i Holandii :

21.12 - Kibice Argentyny nie zapomnieli o jednym z największych kibiców swojej narodowej drużyny. Tutaj jeden z fanów w masce przestawiającej... papieża Franciszka.

21.05 -  W składzie "Albicelestes" zabraknie kontuzjowanego Angela di Marii .

- Di Maria to zwycięzca Ligi Mistrzów, piłkarz, którego chce każdy klub w Europie - mówi Alejandro Sabella , selekcjoner reprezentacji Argentyny.

- To nie znaczy, że nie doceniam Enzo Pereza , to w końcu najlepszy gracz poprzedniego sezonu ligi portugalskiej. Ma za sobą niezwykle udany rok - dodał Sabella.

To właśnie Perez zastąpi kontuzjowanego di Marię.

Alejandro Sabella przed meczem z Holandią:

Źródlo: SNTV/x-news

20.55 - A jak prezentują się statystyki zespołów dotyczące obrony? Formacje defensywne zespołów nie były w tych mistrzostwach monolitami.

Przedstawiamy kolejno informacje o straconych bramkach, wygranych pojedynkach w obronie, wybiciach z pola karnego, popełnionych faulach i żółtych kartkach. Dużo bardziej agresywnym zespołem sa w tych statystykach Holendrzy .

Printscreen
Printscreen ze strony squawka.com

20.45 - Znamy składy na dzisiejszy mecz.

Argentyna zacznie następującą jedenastką:

Holandia zaś rozpocznie w takim zestawieniu:

20.25 - Pierwszy gwizdek półfinału poprzedzi minuta ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego w poniedziałek legendarnego zawodnika Alfredo di Stefano .

Piłkarze "Albicelestes" zagrają w czarnych opaskach, a przed spotkaniem na stadionowych ekranach wyświetlone zostanie zdjęcie honorowego prezydenta Realu Madryt . Były gwiazdor "Królewskich" zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat.

20.10 - Holendrzy wierzą, że dziś wieczorem ich bohaterem będzie Arjen Robben . W meczu z Kostaryką piłkarz Bayernu Monachium był fenomenalny, jednak nie przełożyło się to na bramki. Argentyńscy obrońcy i tak na pewno obawiają się starć z tym szybkim i świetnym technicznie skrzydłowym. Pytanie jest jedno - czy znajdą sposób, żeby go zatrzymać?

W drużynie "Albicelestes" największą gwiazdą jest oczywiście Leo Messi . A jak prezentują się piłkarze w bezpośrednim porównaniu?

Przyjrzyjmy się (kolejno przedstawione są bramki, asysty, stworzone sytuacje i strzały we wszystkich dotychczasowych meczach mundialu):

Printscreen

20.00 - Zaczynamy relację na żywo z drugiego półfinałowego meczu, w którym zmierzą się Argentyna i Holandia . Spotkanie zostanie rozegrane w Sao Paulo na stadionie Arena Corinthians za dwie godziny, ale tym pojedynkiem żyje cały piłkarski świat.

Kibice, którzy śledzą mundial, prawdopodobnie wciąż nie zdążyli ochłonąć po spektaklu, którzy zapewnili im reprezentanci Niemiec , którzy rozgromili Brazylijczyków 7:1.

Mamy nadzieję, że nie zabraknie bramek i emocji, ale liczymy na bardziej wyrównany pojedynek. Trudno spodziewać się, żeby któraś z drużyn powtórzyła wtorkowy wyczyn Niemców. Z drugiej strony, po tym co zobaczyliśmy w pierwszym półfinale, tylko podkreśliło, jak bardzo nieobliczalna bywa piłka nożna.

Holenderski dziennik Der Telegraf zapowiada to spotkanie jako koniec marzeń Leo Messiego o złotym medalu mundialu. To będzie "ostatnie tango" Argentyńczyka ?