Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Holandia - Chile. "Pomarańczowi" na pierwszym miejscu [RELACJA]

Martin Ruszkiewicz 23.06.2014
Fragment meczu Holandia - Chile podczas MŚ w Brazylii
Fragment meczu Holandia - Chile podczas MŚ w Brazylii , foto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Reprezentacja Holandii wygrała z Chile 2:0 (0:0) w ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw świata w Brazylii. Tym samym "Pomarańczowi" zajęli pierwsze miejsce w grupie B.

Stawką meczu w Sao Paulo było pierwsze miejsce w grupie B. Oba zespoły, świetnie spisujące się w brazylijskim mundialu (pokonały m.in. broniących tytułu Hiszpanów), już po drugiej kolejce zapewniły sobie udział w 1/8 finału.

Przed poniedziałkowym spotkaniem miały po sześć punktów. "Pomarańczowi" prowadzili w tabeli dzięki lepszej różnicy bramek, więc do utrzymania pozycji lidera wystarczył im remis. Dopiero jednak późnym wieczorem w poniedziałek dowiedzą się, z kim zagrają w 1/8 finału (spotkania grupy A zaplanowano na godz. 22 czasu polskiego).

Przeciwko Chile zabrakło pauzującego za żółte kartki Robina van Persiego, zdobywcy już trzech bramek w tegorocznym mundialu. Nie mógł wystąpić również obrońca Bruno Martins Indi, który w spotkaniu z Australią (3:2) po zagraniu Tima Cahilla doznał wstrząsu mózgu.

Z kolei w ekipie rywali na ławce rezerwowych pozostał narzekający na kłopoty zdrowotne Arturo Vidal.

Pierwsza połowa nie dostarczyła emocji. Drużyny nie forsowały tempa, a najciekawszą akcję kibice oglądali dopiero w 40. minucie, gdy po imponującym rajdzie przez pół boiska Arjen Robben nie trafił w bramkę.

Holendrzy mogli prowadzić już pięć minut wcześniej, ale Stefan de Vrij oddał niecelny strzał głową. Podobnie jak tuż przed przerwą - po drugiej stronie boiska - Chilijczyk Felipe Gutierrez.

Losy meczu rozstrzygnęły się w ostatnim kwadransie, głównie za sprawą rezerwowych zawodników Holandii. W 77. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego celnym strzałem głową popisał się Leroy Fer, wprowadzony na boisko... kilkadziesiąt sekund wcześniej. To był pierwszy kontakt z piłką pomocnika występującego w angielskim Norwich City.

Chilijczycy rzucili się do odrabiania straty, ale w doliczonym czasie gry "nadziali się" na kontratak Holendrów. Robben popędził lewą stroną i tuż przed linią końcową dośrodkował na pole karne, gdzie wynik strzałem z bliska ustalił Memphis Depay. Napastnik PSV Eindhoven staje się rewelacją holenderskiej ekipy na mundialu w Brazylii. W poprzednim meczu, z Australią, również wszedł z ławki rezerwowych i strzelił gola.

Po meczu Holandia - Chile (2:0) powiedzieli:

Louis van Gaal (trener reprezentacji Holandii): "To był mecz wysokiej jakości. Skutecznie zneutralizowaliśmy atuty Chilijczyków i stworzyliśmy, szczególnie w drugiej połowie, więcej okazji. Zmieniliśmy dzisiaj nasz styl gry. Zawsze wybiorę taką strategię, która pomoże nam zwyciężyć. Aczkolwiek wciąż nie jesteśmy perfekcyjni - musimy poprawić się, jeśli chodzi o posiadanie piłki".

Jorge Sampaoli (trener reprezentacji Chile): "Walczyliśmy przez 90 minut, ale nie zdołaliśmy osiągnąć korzystnego wyniku. Chcieliśmy wygrać, daliśmy z siebie wszystko. Moi zawodnicy powinni wciąż mieć wysoko uniesione głowy, zagraliśmy dobrze we wszystkich trzech meczach grupowych i teraz jesteśmy w 1/8 finału".

Arjen Robben (piłkarz reprezentacji Holandii, wybrany graczem meczu): "Gdybyście powiedzieli mi dwa miesiące temu, że wygramy w grupie wszystkie spotkania, byłbym zachwycony. Dokonaliśmy tego, ale nie chcemy, aby to był koniec. Zamierzamy iść dalej naprzód. Teraz cieszymy się chwilą, ale już wkrótce musimy zacząć ciężko pracować na treningach, aby prezentować się jeszcze lepiej. Dzisiaj należą się pochwały obu zespołom, dały z siebie sto procent. Wprawdzie Chile zajęło drugie miejsce w grupie, ale myślę, że może daleko zajść w turnieju".

Holandia - Chile 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Leroy Fer (77-głową), 2:0 Memphis Depay (90+2).

Żółte kartki - Holandia: Daley Blind. Chile: Francisco Silva.

Sędzia: Bakary Gassama (Gambia). Widzów 62 996.

Holandia: Jasper Cillessen - Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Daley Blind, Daryl Janmaat - Nigel de Jong, Georginio Wijnaldum, Arjen Robben, Wesley Sneijder (75. Leroy Fer) - Jeremain Lens (69. Memphis Depay), Dirk Kuyt (89. Terence Kongolo).

Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel, Gonzalo Jara, Eugenio Mena - Charles Aranguiz, Marcelo Diaz, Francisco Silva (70. Jorge Valdivia), Felipe Gutierrez (46. Jean Beausejour) - Alexis Sanchez, Eduardo Vargas (81. Mauricio Pinilla).