Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

MŚ siatkarzy: pewne zwycięstwa Rosji i Brazylii [5. DZIEŃ MISTRZOSTW]

Aneta Hołówek 03.09.2014
Tunezyjczyk Omar Agrebi (z lewej) i Brazylijczyk Eder Carbonera podczas meczu grupy B mistrzostw świata siatkarzy w Katowicach, foto: PAP/Andrzej Grygiel

Za nami ostatnie środowe mecze podczas mistrzostw świata siatkarzy. Rosja wygrała w Gdańsku z Egiptem 3:0. Takim samym rezultatem zakończył się mecz Brazylia - Tunezja, rozegrany w Katowicach.

22.00 - Kończymy relację z piątego dnia siatkarskich mistrzostw świata w Polsce. Przypominamy, że jutro Polacy zagrają z Wenezuelą. Czy będzie trzecie zwycięstwo biało-czerwonych?

21.47 - Koniec ostatnich dwóch środowych meczów na MŚ siatkarzy:

Brazylia - Tunezja 3:0 (25:18, 25:10, 25:17)

Rosja - Egipt 3:0 (25:22, 25:15, 25:15)

21.15 - Brazylia i Rosja prowadzą już w setach 2:0.

Brazylia - Tunezja 2:0 (25:18, 25:10)

Rosja - Egipt 2:0 (25:22, 25:15)

20.50 - W obu meczach pierwsze sety bez niespodzianek: Brazylia - Tunezja 25:18, Rosja - Egipt 25:22.

20.20 - Czas na dwa ostatnie spotkania: Rosja - Egipt i Brazylia - Tunezja.

19.50 - Polacy, którzy mają na koncie dwie wygrane, przygotowują się we Wrocławiu do czwartkowego meczu z Wenezuelą (godz. 20.25). Jak sami przyznają, o egzotycznym rywalu wiedzą niewiele.

- Pamiętam, że jakieś pięć lat temu był niejaki "La Bomba", ale w tej chwili nie kojarzę żadnego siatkarza z tego kraju. Na pewno będą jednak podbudowani zwycięstwem nad Kamerunem i nie można potraktować ich ulgowo - zaznaczył po spotkaniu z ekipą z antypodów libero Paweł Zatorski.

Trener Wenezuelczyków Włoch Vincenzo Nacci zdaje sobie sprawę z przewagi wyszkolenia technicznego biało-czerwonych. Do gospodarzy MŚ podchodzi z respektem, ale też zapewnia, że jego zespół nie zamierza się poddać bez walki.

- Trzeba mieć szacunek do rywala, zwłaszcza takiego z najwyższej półki. Oczywiście, że Polacy są lepsi, ale czy w sporcie ci słabsi nigdy nie mają szans? My mamy za zadanie cieszyć się grą, a co z tego wyjdzie, zobaczymy - dodał.

18.40 - Chiny pokonały w Gdańsku Meksyk 3:1 (25:20, 19:25, 25:20, 25:20) w drugim środowym meczu grupy C.

To drugie zwycięstwo Chińczyków w tym turnieju - w inauguracyjnym spotkaniu zwyciężyli Egipt 3-1, a Meksykanie doznali drugiej porażki - w poniedziałek ulegli Bułgarom 0:3.

W pierwszym środowym meczu tej grupy Kanada wygrała z Bułgarią 3:2. W ostatniej konfrontacji Rosja zmierzy się z Egiptem o 20.25.

18.15 - Finlandia pokonała w Katowicach Koreę Południową 3:0 (25:22, 26:24, 25:15) w meczu grupy B. Była to druga grupowa wygrana Finów. W swoim pierwszym występie pokonali w katowickim Spodku Kubę 3:2.

Zespół z Finlandii gra w katowickiej hali praktycznie przed własną publicznością. Do stolicy Górnego Śląska przyjechało ok. trzech tysięcy fińskich kibiców.

Dwa pierwsze sety były wyrównane, trzeciego Skandynawowie zaczęli od prowadzenia 10:1, gdy zagrywał Olli Kunnari. Koreańczycy nie zdołali się po takim otwarciu podnieść.

Fińscy
Fińscy kibice podczas meczu grupy B mistrzostw świata siatkarzy z Koreą Południową w Katowicach. Fot.: PAP/Andrzej Grygiel

18.00 - Jak tylko zobaczyłem treningi przed mundialem to wiedziałem, że będzie dobrze - powiedział w rozmowie z portalem polskieradio.pl Andrzej Niemczyk, trener, który dwa razy zdobył mistrzostwo Europy z kobiecą reprezentacją Polski.

17.44 - Finowie podwyższają prowadzenie w meczu z Koreą Południową. Na tablicy wyników 2:0 (25:22, 26:24).

17.35 - Chiny wygrywają drugiego seta z Meksykiem 25:19 i mamy już 1:1.

17.30 - Siatkarze Bułgarii przegrali w Gdańsku z Kanadą 2:3 w środowym meczu grupy C mistrzostw świata, chociaż w czwartej partii tylko dwie piłki dzieliły ich od zwycięstwa.

- Dla nas mecz skończył się w czwartym secie - ocenił trener Bułgarii Płamen Konstantinow.

- Kanadyjczycy nie poddali się i walczyli do końca. Poza tym nie mogliśmy poradzić sobie z zagrywką przeciwników, przez którą straciliśmy w jednym ustawieniu cztery punkty - dodał Konstantinow.

17.08 - Finlandia - Korea Południowa 1:0 (25:22), Meksyk - Chiny 1:0 (25:20).

16.50 - Stanisław Gościniak, mistrz świata z 1974 roku, były selekcjoner kadry Polski, mówi, że po dwóch zwycięstwach biało-czerwonych są powody do zadowolenia, ale jest za wcześnie, żeby mówić o medalach.

Źródło: Foto Olimpik/x-news

16.30 - Czas na kolejne środowe starcia. Finlandia gra z Koreą Południową, a Meksyk z Chinami.

15.45 - Ależ zwrot akcji w meczu Bułgarii z Kanadą. Ekipa Plamena Konstantinowa niespodziewanie przegrała piątego seta i cały mecz 2:3.

Bułgaria - Kanada 2:3 (25:17, 17:25, 25:20, 24:26, 8:15)

Kanadyjczycy mają 2 punkty. Bułgarzy z dorobkiem 4 punktów zachowali prowadzenie w tabeli, ale dziś jeszcze mecze pozostałych zespołów z grupy C - najpierw Meksyk gra z Chinami, a wieczorem Rosja z Egiptem.

15.25 - W meczu Bułgaria - Kanada remis 2:2. Trwa tie-break.

Bułgaria - Kanada 2:2 (25:17, 17:25, 25:20, 24:26)

14.42 - Po zaciętej walce w końcówce trzeciego seta, Bułgarzy nie dali sobie odebrać zwycięstwa i prowadzą 2:1. Jeżeli Bułgarzy będą grać tak nierówno jak do tej pory, to kto wie jakim wynikiem zakończy się ten mecz. Bułgarzy mają jednak Cwetana Sokołowa, który myli się dzisiaj, ale najrzadziej z ekipy Plamena Konstantinowa.

Bułgaria - Kanada 2:1 (25:17, 17:25, 25:20)

14.40 - Reprezentacja Niemiec pokonała Kubę w trzech setach (25:16, 25:21, 25:19)

14.05 - Niemcy wygrali z Kubą drugiego seta 25:21 i prowadzą 2:0. Biorąc pod uwagę fakt, że Kubańczycy to wicemistrzowie świata prowadzenie Niemiec to niespodzianka. Kuba to jednak młody zespół, dlatego o zaskoczeniu raczej mówmy w meczu Kanada - Bułgaria. W drugim secie faworyzowani Bułgarzy przegrali do 17.

14.00 - Irańskie media uznały wtorkową wygraną 3:2 z USA za niespodziankę, nazywając ją "słodkim zwycięstwem". "To nasz drugi triumf w grupie gigantów" - napisał portal mehrnews.com.
Zwycięstwo w Krakowie przyszło Irańczykom jeszcze trudniej, niż pokonanie Włochów 3:1 w pierwszym meczu. W konfrontacji z Amerykanami zespół z Bliskiego Wschodu rozstrzygnął na swoją korzyść dwa pierwsze sety, by przegrać kolejne dwie partie i zatriumfować dopiero w tie-breaku.

13.45 - Trener siatkarzy Wenezueli Włoch Vincenzo Nacci wie, że jego zespół nie ma wielkich szans w meczu z Polakami w mistrzostwach świata. Uważa, że biało-czerwoni są kandydatami do brązu, a o ich sile świadczy fakt, że w kadrze zabrakło miejsca dla Bartosza Kurka.

- Reprezentacja, która może sobie pozwolić na brak powołania takich siatkarzy, jak Bartosz Kurek czy Zbigniew Bartman, musi być bardzo silna. Proszę mi wierzyć - każdy trener chciałby mieć takich zawodników do dyspozycji, a to, że ich nie ma, oznacza, iż Polska ma jeszcze lepszych - powiedział  Nacci. Czytaj więcej >>>

13.35 - Bez niespodzianek w pierwszych setach środowych spotkań, które rozpoczęły się o 13.00. Niemcy prowadzą z Kubą 1:0 (25:16), a Bułgaria z Kanadą 1:0 (25:17).

13.00 - Rozpoczęły się pierwsze środowe mecze na mistrzostwach. Reprezentacja Kuby gra z Niemcami, a Bułgaria z Kanadą.

12.00 - Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa. Graliśmy bardzo mądrze - powiedział po zakończeniu spotkania z Australią trener Stephane Antiga.

Orange Sport/x-news

11.40 - Nie mogliśmy wygrać 4:0 ani zgarnąć czterech punktów, zatem wykonaliśmy plan oraz założenia taktyczne w stu procentach. Trzy punkty są nasze, tyle - powiedział po wtorkowym meczu z Australią Marcin Możdżonek.

Agencja TVN/x-news

11.00 - Policjanci z Wrocławia zatrzymali dwie młode kobiety podejrzewane o kradzież i dalszą  sprzedaż biletów wstępu na mecze mistrzostw. Do kradzieży, jak ustalili funkcjonariusze, doszło w jednym z hoteli, w którym zatrudniona była jedna z zatrzymanych kobiet. Czytaj więcej >>>

10.50 - Siatkarski rozkład jazdy na środę:

/

10.00 - Szał na siatkówkę w Polsce trwa już od jakiegoś czasu, nie tylko teraz, z powodu mistrzostw świata - powiedział Mirosław Przedpełski , prezes PZPS odnosząc się do objawów kibicowskiej manii, która sprawiła, że z autokaru reprezentacji Polski zniknęły… tablice rejestracyjne!

09.00 - Polscy siatkarze we wtorek w starciu z Australią udowodnili, że wygrana z Serbią w pierwszym meczu mistrzostw świata nie była przypadkiem. Polacy ponownie wygrali za trzy punkty, a w mediach podkreśla się, że "polski walec" dopiero się rozpędza, a wyhamuje zdaniem wielu, dopiero w finale, gdy na szyjach podopiecznych trenera Antigi zawisną medale.

08.15 - We wtorek we Wrocławiu "Biało-Czerwoni" pewnie pokonali Australię 3:0 (25:17, 25:19, 25:22).

Kolejny bardzo dobry mecz rozegrał przyjmujący Mateusz Mika , którego chwali były II trener reprezentacji Polski Alojzy Świderek. - To może być turniej jego życia. Chyba nikt na razie nie żałuje, że Mika zastąpił Kurka - powiedział szkoleniowiec.

Świderek: Chyba nikt na razie nie żałuje, że Mika zastąpił Kurka Foto Olimpik/x-news

7.45 - W środę ze znacznie niżej notowanymi rywalami Tunezyjczykami zmierzą się obrońcy tytułu Brazylijczycy . Swoje drugie spotkanie turnieju rozegrają także mistrzowie olimpijscy Rosjanie. Rywalizacja z Egiptem nie powinna sprawić im żadnych problemów. Obie drużyny wyjdą w Gdańsku na parkiet o 20.25 - podobnie jak Brazylijczycy w Katowicach.

Ciekawiej powinno być w starciu Niemców z Kubańczykami . Pierwsi z nich, prowadzeni przez Belga Vitala Heynena, marzą w Polsce o medalu. Po porażce z "Canarinhos" 0:3 nie mogą sobie pozwolić na kolejną wpadkę. We wtorek na treningu odwiedzili ich członkowie niemieckiego fanklubu i przekazali zawodnikom wielki plakat z napisem: "wierzymy w was".

Również gracze uważają, że jeszcze nic straconego. - Oczywiście nie zaczęliśmy od niespodzianki, ale nie można się załamywać. Niestety trafiliśmy do takiej grupy, gdzie w każdym meczu musimy być skoncentrowani na maksa i nie można dać się złapać po jednej, czy dwóch nieudanych akcjach. To powinna być także nauka po porażce z Brazylią - podkreślił Georg Grozer .

Kuba jeszcze cztery lata temu była siatkarską potęgą. W zespole doszło jednak do wielkich zmian. Największe gwiazdy zdecydowały się na przeprowadzkę do Europy, co automatycznie przekreśla ich możliwość gry dla kadry. Na ławce trenerskiej nie ma też już Orlando Samuela Blackwooda, zastąpił go Rodolio Sanchez.

W związku z tym kubańscy siatkarze muszą na nowo budować swój wizerunek na świecie. Wychodzi różnie. Na początek ulegli Finom 2:3. Ich ambicje są jednak nadal bardzo wysokie. Mecz w Katowicach zaplanowany jest na 13.10.

O tej samej porze, ale w Gdańsku zostanie rozegrane spotkanie Bułgarii z Kanadą. O 16.40 odbędą się starcia Finlandii z Koreą Płd. (Katowice) oraz Meksyku z Chinami (Gdańsk).

7.30 - Witamy w piątym dniu mistrzostw świata i zapraszamy na relację z mundialowego dnia.