Powieści na antenie

Roman Kłosowski. Z Kłosem przez życie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 10:47
Bohater tej książki nie wymaga dodatkowej rekomendacji. Jest artystą wszechstronnym - aktorem, reżyserem, a nawet dyrektorem i w jakimś sensie celebrytą nominowanym przez publiczność, mimo swojej wrodzonej skromności, nieśmiałości i wielkiego poczucia humoru na swój temat.
Audio
Roman Kłosowski podpisuje książkę
Roman Kłosowski podpisuje książkęFoto: PAP/Lech Muszyński

Jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych współczesnych aktorów komediowych.

/

Widzowie Go pokochali w kultowej postaci Maliniaka. Ta w gruncie rzeczy drugoplanowa rola w serialu telewizyjnym "Czterdziestolatek" Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza dzięki kunsztowi aktorskiemu i wdziękowi Romana Kłosowskiego stała się Jego wielkim sukcesem i... zmartwieniem zarazem. Zmajoryzowała wszystkie Jego dotychczasowe dokonania artystyczne, a było ich wiele zarówno w filmie i teatrze, jak i na estradzie czy w kabarecie.

Jest przecież Romek czarującym, powszechnie lubianym aktorem mimo nienadmiernego wzrostu, nienachalnej urody ani rzucającej się w oczy zbyt szczupłej sylwetki; jak sam o sobie mówi - jest przystojny inaczej... A jednak potrafił rozkochać w sobie tłumy wielbicielek i wielbicieli. Swoją pozorną nieporadnością ruchową, ciągłym zdziwieniem na pełnej naiwności i melancholijnej tęsknoty za wiedzą, pięknej fioletowej twarzy - wywołuje huragany śmiechu i zaraża radością całą widownię.

Oczywiście jak każdy rasowy komik marzy o rolach dramatycznych czy lirycznych. Zagrał ich zresztą kilka z pełnym zaangażowaniem swojego aktorskiego warsztatu, budząc szacunek i uznanie widzów, lecz publiczność kocha Go ciągle za... Maliniaka.

Radiowa Jedynka objęła książkę swym patronatem.

Zobacz więcej na temat: lektury jedynki literatura

Czytaj także

Danny i jego ferajna, czyli "Tortilla flat"

15.04.2013 23:59
To ta książka, wydana w 1935 roku, przyniosła Steinbeckowi sławę i rozpoznawalność. W Jedynkowych "Lekturach przed północą" wybrane fragmenty powieści czytał Adam Ferency.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
02'15 "Tortilla Flat" - odcinek 1.
02'59 "Tortilla Flat" - odcinek 2.
03'53 "Tortilla Flat" - odcinek 3.
03'26 "Tortilla Flat" - odcinek 4.
03'57 "Tortilla flat" - odcinek 5.
04'07 "Tortilla flat" - odcinek 6.
03'54 "Tortilla flat" - odcinek 7.
03'29 "Tortilla flat" - odcinek 8.
04'00 "Tortilla flat" - odcinek 9.
04'03 "Tortilla flat" - odcinek 10.
więcej

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie głodnych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata.

John Steinbeck w Radiach Wolności - słuchaj archiwalnych wywiadów >>>

Adaptując na własny użytek tematy i konstrukcję legend o królu Arturze, Steinbeck stworzył w kalifornijskim miasteczku prawdziwy Camelot i zasiedlił go barwną gromadą rycerzy o manierach rodem z Rabelais’go.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów powieści "Tortilla Flat" w tłumaczeniu Jana Zakrzewskiego. Czyta Adam Ferency.

* John Steinbeck (1902 – 1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za "realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to "Grona gniewu", "Myszy i ludzie" i "Na wschód od Edenu".
W 1942 roku "Tortilla Flat" została przeniesiona na wielki ekran. W filmie wyreżyserowanym przez Victora Fleminga zagrał m.in. Spencer Tracy.

Czytaj także

Roman Kłosowski: chciałem być bokserem

21.04.2013 10:45
Ma w swoim dorobku wiele ról, którymi zapisał się w pamięci widzów. Ale jedna rola przylgnęła do niego na zawsze. To Maliniak z serialu "Czterdziestolatek". A w czasie 60-letniej kariery grał wiele innych ról.
Roman Kłosowski
Roman KłosowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
21'52 Rozmowa z Romanem Kłosowskim (Sobota z radiową Jedynką)
więcej

Roman Kłosowski pierwsze aktorskie kroki stawiał w Białej Podlaskiej, gdzie grywał amatorsko. Pierwszą jego rolą był Jacuś. - I tak, jak teraz nie mogę się oderwać od Maliniaka, tak wtedy na mnie mówili Jacuś Matoł - wspomina aktor.

Gość radiowej Jedynki opowiada jak zdawał do szkoły aktorskiej. Kiedy wszedł na egzamin komisja była wręcz rozbawiona jego wyglądem, a zwłaszcza posturą. A w komisji same wielkie nazwiska m.in. Jacek Woszczerowicz i Jan Kreczmar. Więc kiedy go spytano, jakie role chciałby grywać odpowiedział, że zdaje sobie sprawę, iż pewnych ról nie może grać, na przykład amantów. - Więc jakie role chciałby pan - drążyła komisja. Aktor odpowiedział, że Grabca w "Balladynie". Na zastrzeżenia, że Grabiec to pierwszy amant, Roman Kłosowski odpowiedział, że może grać Grabca na koturnach, czym wzbudził śmiech. - No to graj - zadecydowała komisja.

Gość Jedynki współpracował ze wszystkimi sławnymi reżyserami i grał wiele niezapomnianych ról. Ale przylgnęła do niego postać Maliniaka z serialu "Czterdziestolatek". Aktor bardzo mile wspomina zarówno sam serial, jak też osoby, z którymi współpracował. Nie ma też żalu, że ludzie utożsamiają go z Maliniakiem do tego stopnia, iż nawet na ulicy zwracano się do niego tym nazwiskiem. Przyjaźnie zawiązane podczas pracy nad serialem przetrwały do dziś, choć wielu ludzi z ekipy już odeszło.

Roman Kłosowski lubi słuchać radia, a zwłaszcza radiowej Jedynki. Czytać już nie może, bo nie pozwala mu na to słaby wzrok. Roli do sztuki Samuela Becketta "Ostatnia taśma Krappa", w której występuje w teatrze w Gorzowie nauczył się słuchając jak czyta jego żona. Na tej scenie Roman Kłosowski obchodził 60-lecie pracy artystycznej.

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Zbigniew Krajewski

(ag)

Zobacz więcej na temat: FILM TEATR

Czytaj także

Skandalistka Maria Skłodowska-Curie

30.04.2013 07:56
"Maria Skłodowska-Curie i jej córki" to biografia słynnej polsko-francuskiej uczonej i jej dwóch córek, z których każda była na swój sposób wyjątkowa. W "Lekturach przed północą" fragmenty książki Shelley Emling czytała Joanna Szczepkowska.
Joanna Szczepkowska
Joanna SzczepkowskaFoto: Jacek Konecki/ PR
Posłuchaj
03'02 "Maria Skłodowska-Curie i jej córki” - odcinek 1.
03'00 "Maria Skłodowska-Curie i jej córki” - odcinek 2.
03'01 "Maria Skłodowska-Curie i jej córki” - odcinek 3.
03'08 "Maria Skłodowska-Curie i jej córki" - odcinek 4.
03'05 "Maria Skłodowska-Curie i jej córki" - odcinek 5.
więcej

Okładka
Okładka książki

Autorka książki "Maria Skłodowska-Curie i jej córki” skupia się na relacjach matki z córkami, rzucając nowe światło na osobę legendarnej uczonej.  Zwykle wyobrażamy sobie Marię Curie jako introwertyczkę zaszywającą się w laboratorium – jednak Shelley Emling ukazuje nam ją jako bez mała skandalistkę.

Romans uczonej z młodszym mężczyzną ściągnął na jej głowę wściekłość francuskiego establishmentu, który odmówił jej wstępu do Francuskiej Akademii Nauk, a nawet próbował wydalić ją z Francji. Maria Curie miała dość determinacji, by robić to, co uważała za słuszne, i tę postawę przekazała córkom.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki "Maria Skłodowska-Curie i jej córki”. Czyta Joanna Szczepkowska.

Czytaj także

Maria Peszek o nie swoich zachciankach

06.05.2013 08:37
Powieść Grégoire'a Delacourta "Lista moich zachcianek" to piękna historia zwykłej kobiety. Czyta Maria Peszek.
Maria Peszek
Maria PeszekFoto: PAP/Stach Leszczyński
Posłuchaj
03'58 "Lista moich zachcianek" - odcinek 1.
03'46 "Lista moich zachcianek" - odcinek 2.
03'51 "Lista moich zachcianek" - odcinek 3.
03'45 "Lista moich zachcianek" - odcinek 4.
03'46 "Lista moich zachcianek" - odcinek 5.
04'00 "Lista moich zachcianek" - odcinek 6.
03'51 "Lista moich zachcianek" - odcinek 7.
03'58 "Lista moich zachcianek" - odcinek 8.
03'16 "Lista moich zachcianek" - odcinek 9.
04'10 "Lista moich zachcianek" - odcinek 10.
więcej

Okładka
Okładka książki/Wyd. Drzewo Babel

Bohaterką książki jest Jocelyne Guerbette - właścicielka pasmanterii w mieście Arras, która wypełnia na chybił trafił los na loterii. I nagle pieniądze spadają - jak manna z nieba. I Jocelyne zaczyna sporządzać listy. Listę swoich potrzeb. Listę swoich zachcianek. Listę swoich szaleństw.

Ale każda wygrana ma swoją cenę. Rząd przypadkowych cyfr przypomina, że równowaga w życiu jest czymś niezwykle delikatnym...

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów powieści "Lista moich zachcianek". Czyta Maria Peszek.

Zobacz więcej na temat: lektury jedynki Maria Peszek