Powieści na antenie

"Prawomił albo niedawne przedawnienie"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 10:07
W cyklu "To się czyta" przedstawialiśmy najnowszą powieść czeskiego autora Petra Stančíka - "Prawomił albo niedawne przedawnienie", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Dowody, w przekładzie Elżbiety Zimnej.
W tym tygodniu w naszym cyklu przedstawiamy najnowszą powieść czeskiego autora Petra Stanka - Prawomił albo Niedawne przedawnienie. Czyta Sławomir Grzymkowski
W tym tygodniu w naszym cyklu przedstawiamy najnowszą powieść czeskiego autora Petra Stančíka - "Prawomił albo Niedawne przedawnienie". Czyta Sławomir GrzymkowskiFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski

Autor książki jest dobrze znany słuchaczom radiowej Dwójki, a to za sprawą czytanej wcześniej powieści kryminalnej "Bezrożec", której akcja rozgrywała się we współczesnej Pradze. Tym razem poznamy panoramę całego XX wieku z jego historycznymi zawirowaniami, a uwikłany w te wydarzenia będzie właśnie tytułowy Prawomił…

Jak pisze wydawca książki, "Prawomił to czechosłowacki żołnierz, więzień polityczny, a przede wszystkim człowiek honoru. Bywa, że człowiek honoru zmuszony jest wziąć sprawiedliwość we własne ręce, zwłaszcza jeśli zawiódł go sąd. Prawomił pod koniec życia planuje więc zemstę. Nie wie jednak, że najbardziej zniszczy ona jego samego…"

Ale zanim dojdziemy do finału książki i rozwiązania tej zagadki, poznamy wiele ciekawych opowieści o historii Czech, jej bohaterach, stoczonych bitwach i wojnach, ale także refleksje, które od wieków towarzyszyły Czechom, kiedy myśleli o odpowiedzialności za popełniane czyny, refleksje na temat zbrodni i kary, dobra i zła, oraz co było i jest dla nich ważne.

Czytał Sławomir Grzymkowski.


Posłuchaj
09:50 Dwojka_To_sie_czyta_2024_06_17-09-50-48.mp3 Petr Stančík i "Prawomił albo niedawne przedawnienie", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:54 PR2 2024_06_18-09-49-44.mp3 Petr Stančík i "Prawomił albo niedawne przedawnienie", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:34 _PR2 (mp3) 2024_06_19-09-50-00.mp3 Petr Stančík i "Prawomił albo niedawne przedawnienie", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)  

09:50 Dwojka_To_sie_czyta_2024_06_20-09-50-21.mp3 Petr Stančík i "Prawomił albo niedawne przedawnienie", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:15 Dwójka to się czyta 21.06.2024.mp3 Petr Stančík "Prawomił albo niedawne przedawnienie", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 17-21.06.2024

Godz. emisji: 11.00

dz/kormp/pg

Czytaj także

Książka "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?". Adam Robiński: Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością

11.06.2024 11:20
Czym jest puszcza? Gdy słyszymy to słowo, od razu stają nam przed oczami majestatyczne dęby, których korony zasłaniają niebo. Stare i grube albo martwe i gnijące. Musi być ciemno i wilgotno. A to przecież zupełnie nie tak... Gościem audycji "Poranek Dwójki" był Adam Robiński, autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".
- Chciałem po prostudać pstryczka w noswarszawiakom, którzy tak jak ja kiedyś, darzą tę przestrzeń niewystarczającym szacunkiem - mówił o książce Puszcza domowa. Co kryje Kampinos jej autor -Adam Robiński
- Chciałem po prostu dać pstryczka w nos warszawiakom, którzy tak jak ja kiedyś, darzą tę przestrzeń niewystarczającym szacunkiem - mówił o książce "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos" jej autor - Adam RobińskiFoto: Piotr Podlewski/PR
Posłuchaj
12'44 Adam Robiński o książce "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?": Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością (Poranek Dwójki)
więcej
  • Gdyby ufać przeciętnemu opisowi, krajobraz Polski stanowiłyby jedynie morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy.
  • Adam Robiński w swoich publikacjach zbacza z utartych szlaków, wydeptując własne ścieżki - w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki.
  • W "Poranku Dwójki" wyruszyliśmy na wyprawę do Puszczy Kampinoskiej, po której oprowadził nas Adam Robiński - autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".

- Lechosław Herz jest dla mnie osobą, za sprawą której trafiamy w takie miejsca jak Puszcza Kampinoska. Jego krajoznawcze prace, popełniane na przełomie wieku, pozwoliły mieszkańcom województwa mazowieckiego czerpać z dobrodziejstw krajobrazu przyrodniczego okolic większych miast. To on zrobił z Puszczy Kampinoskiej produkt turystyczny. A ja miałem przyjemność wielokrotnie wybierać się z nim do lasu. Wypytywać, ciągnąć za język, chodzić jego śladami. Nie potrafię myśleć o puszczy, nie myśląc o Lechosławie - podkreślił w "Poranku Dwójki" Adam Robiński. 

Czytaj także:

"Puszcza domowa. Co kryje Kampinos"

- Urodziłem się w Warszawie. Spędziłem tu całe swoje życie. Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością, czymś, co jest i do czego zawsze można się zwrócić. Może właśnie to sprawiło, że przez długi czas go nie doceniłem i traktowałem go jak byle jaki las. Gdy coś jest blisko, pod ręką i za darmo, to często to deprecjonujemy, z większym uznaniem myśląc o tym, co jest daleko i co wymaga od nas wysiłku i poświęcenia - zaznaczył Adam Robiński.

- Prowokacyjnie chciałem zatytułować tę książkę "Byle jaki las".  Każdy jednak, z kim dzieliłem się tym pomysłem, patrzył na mnie podejrzliwie. Chciałem po prostu dać pstryczka w nos warszawiakom, którzy tak jak ja kiedyś, darzą tę przestrzeń niewystarczającym szacunkiem - podsumował. 

Adam Robiński w swoich publikacjach zbacza z utartych szlaków, wydeptując własne ścieżki - w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Adam Robiński w swoich publikacjach zbacza z utartych szlaków, wydeptując własne ścieżki - w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki./ Piotr Podlewski/PR

Kampinoski Park Narodowy:

  • Szacuje się, że w Kampinoskim Parku Narodowym może występować połowa rodzimej fauny, czyli około 16,5 tys. gatunków zwierząt.
  • Kampinoski Park Narodowy położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy.
  • W granicach Kampinoskiego Parku Narodowego, na obrzeżach Warszawy, znajdują się rozległe tereny Puszczy Kampinoskiej. Obejmuje ona obszar 385 tys. ha.
  • Teren ten jest porośnięty lasami mniej więcej w 70 proc., a oprócz tego ma łąki, tereny otwarte i szuwary. Jest chroniony najwyższą formą ochrony przyrody, jaka możliwa jest w Polsce. Od 1959 roku puszcza stanowi park narodowy.
Posłuchaj
12:44 _PR2 (mp3) 2024_06_11-09-35-56.mp3 Adam Robiński o książce "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?": Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Adam Robiński (autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos")

Data emisji: 11.06.2024

Godz. emisji: 9.30

zch, dz

mpkor

Czytaj także

Literatura koreańska: "Rozkład północy" i "Y/N"

11.06.2024 13:25
W kolejnej odsłonie "Czytelni" omawialiśmy książki: Bora Chung "Rozkład północy" oraz Esther Yi "Y/N". Gośćmi audycji byli Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.  
W czytelni omówiliśmy literaturę koreańską
W czytelni omówiliśmy literaturę koreańskąFoto: Materiały promocyjne

Posłuchaj
29:39 8.06. Czytelnia Chung Yi.mp3 "Rozkład północy" oraz "Y/N" (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

Data emisji: 8.06.2024

Godz. emisji: 19.00

dz