Section01 - menu
Section02 - główka
Section03 - patronat

Archiwalne audycje Radia "S" w Siedlcach

Ostatnio dodane
Haniebne Praktyki siedleckiej SB

- Przesłuchują studentów siedleckiej uczelni w celu zwerbowania konfidentów. Grożą usunięciem z uczelni i represjami wobec rodzin - słyszymy w audycji. (24 i 25.12.1984)

Życzenia Noworoczne

- Siedlecki Komitet Oporu Społecznego pragnie wszystkim życzyć odwagi oraz wytrwałości w trudnej pracy i walce o podstawowe prawa człowieka. (31.12.1984)

Żądamy ośmiogodzinnego dnia pracy

- Żądamy przywrócenia 8-godzinnego dnia pracy i wolnych sobót - zaznaczał Siedlecki Komitet Oporu Społecznego na antenie Podziemnego Radia Solidarność. (24.02.1985)

Komunikat Siedleckiego Komitetu Oporu Społecznego

- Nasza akcja protestacyjna przyniosła sukces - rząd zapowiedział rozłożenie podwyżek w czasie, zmniejszenie ich zakresu i podniesienie emerytur. (30 i 31.03.1985)

Zbojkotujcie pochód pierwszomajowy

- Obchody święta 1 maja w Siedlcach organizowane przez Solidarność rozpocznie msza św. w katedrze o godz. 9.00 rano w intencji związku - słyszymy w audycji. (kwiecień 1985)

Zbyt wielu ludzi żyje w nędzy

- O swoje prawa trzeba upominać się głośno, dlatego "Solidarność” żąda dziś podniesienia płac i przestrzegania prawa do wypoczynku - mówił Zbigniew Bujak. (kwiecień i 1.05.1985)

Przesłaniem ks. Popiełuszki była walka o wolność

- Walka o wolność jest naszym obowiązkiem. Nie wolno nam stać za plecami innych i czekać, aż inni ją wywalczą - nauczał kapelan "Solidarności”. (28.05 i 2.06.1985)

Żądamy radykalnego przebudowania gospodarki

- Możemy powstrzymać władzę przed podwyżkami cen żywności. Wzywamy załogi zakładów pracy do podjęcia strajku - apelowano w radiu. (czerwiec 1985)

Oby Sejm stał się godnym swej nazwy polskim parlamentem

- Komunistycznej władzy nie wystarcza władanie państwem. Domaga się składania wielkopoddańczych hołdów. Funkcję taką pełnią wybory - słyszymy w audycji. (1985)

Nie idźcie na wybory. Nie dajcie sobą manipulować

- Zbliżają się wybory do sejmu. Oni się już wybrali, teraz chcą tylko policzyć przestraszonych - słyszymy w audycji. (październik 1985)

W obronie wszystkich ludzi pracy

- Zamiast poprawić organizację pracy i zlikwidować przestoje, prawnie sankcjonuje się istniejący bałagan - słyszymy w programie nadanym na fonii TVP. (listopad/grudzień,1985)

Nie pogodzimy się z odebraniem nam wolności

- "Solidarność" jest zadaniem dla tych wszystkich, którzy nie godzą się, aby czynnikiem organizujacym życie społeczne były przemoc i siła - mówił Zbigniew Bujak. (grudzień 1985)

Bez pluralizmu farsa będzie trwać

- Politbiuro z Miodowiczem na czele organizuje związki zawodowe. Z "Dziennika telewizyjnego" można się dowiedzieć, że liczą 7,5 mln członków - podawało radio. (luty 1986)

Władze chcą się rozprawić z radiem "S"

- Potrzeba teraz, może bardziej niż kiedykolwiek, poczucia solidarności. Przed nami trudne czasy - mówili lektorzy. (luty 1986)

Z okazji świąt majowych

- Wzywamy do bojkotu oficjalnych imprez partyjnych - odezwa NSZZ ”Solidarność” w Siedlcach. Audycja nagrana w Warszawie przez Tomasza Olko, nadana kilka razy na fonii TVP. (kwiecień 1986)

Jak długo można rządzić pałkami ZOMO?

- Dowiedzieliśmy się, że SB, MO i ORMO będą dyscyplinować społeczeństwo – komentarz do wystąpienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Audycja nadana na fonii TVP. (kwiecień 1986)

Haniebny proces Marka Białego

- Marek Biały jest ojcem czworga dzieci, jego żona nie pracuje, był jednym ze współzałożycieli Solidarności w Siedlcach - apel w obronie związkowca czytał Jacek Kuśmierz. (czerwiec 1986)

W rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

- Żołnierze i oficerowie polscy byli rozbrajani i wywożeni do obozów. Za Armią Czerwoną wkroczyło NKWD - komentarz historyczny. Audycja nadana na fonii TVP. (17.09.1986)

W imię solidarności

- Odwagi i rozwagi, wytrwałości w walce o podstawowe prawa człowieka - życzenia noworoczne Siedleckiego Komitet Oporu Społecznego. Audycja nadana na fonii TVP. (31.12.1986)

Zakazy i nakazy Służby Bezpieczeństwo

- Tak, jak przed poprzednimi wizytami papieskimi władza stara się wytworzyć atmosferę niepewności i zagrożenia - audycja o podróży Jana Pawła II do Polski. (marzec 1987)

Słowa papieża-Polaka o godności i wolności

- Pamiętajcie o człowieku, pamiętajcie o jego prawach - mówił Jan Paweł II. Audycja warszawskiego radia "S" nadana kilka razy na fonii TVP. Montaż: Maria i Stanisław Wołowiczowie. (czerwiec 1987)

Świat idzie naprzód, a Polska stoi w miejscu

- Po 6 latach tłumienia społecznych odruchów, władza zaczyna dostrzegać bezsens swoich wysiłków - komentarz na temat sytuacji gospodarczej w kraju. (grudzień 1987)

Władza znów podwyższa ceny

- Rynek w sensie ekonomicznym nie istnieje, podwyżki cen go nie utworzą. Popyt zawsze przewyższał podaż - audycja warszawskiego radia "S" nadana w Siedlcach. (12.02.1988)

Spotkanie Kiszczak-Wałęsa

Komentarz na temat rozmów Solidarności z ekipą Jaruzelskiego. Audycja warszawskiego III Programu Podziemnego Radia "S” nadana w Warszawie i Siedlcach na fonii UKF. (12.10.1988)

Radykalizacja nastrojów społecznych

- W ludziach gaśnie nadzieja przed kolejnym oszustwem, rośnie gniew - o odwlekaniu okrągłego stołu. Audycja nadana w Warszawie i Siedlcach na falach III programu PR. (19.10.1988)

O obradach Okrągłego Stołu

Rząd, kościół, opozycja - kto zasiądzie do rozmów przy okrągłym stole? - audycja warszawskiego Radia "S" wyemitowana w Siedlcach i stolicy na fonii UKF PR. (29.10.1988)

Ekipa Jaruzelskiego zmienia front

- 70. rocznica odzyskania niepodległości to nie święto komunistów. Świętują, bo muszą, bo taka jest wola polskiego narodu - audycja emitowana w Siedlcach na fonii UKF PR. (11.11.1988)

Urban łże, jak łgał

- Władza daje jeden warunek - porozumienie musi nastąpić na gruncie socjalizmu - komentarz do odkładanych przez rząd PRL rozmów z opozycją. Emisja na falach PR. (26.12.1988)

Jaruzelski musi odejść

- Nie wybaczymy mu stanu wojennego, nie wybaczymy ofiar. Postanowiliśmy przeszkodzić generałowi w jego noworocznym przemówieniu - mówili prowadzący program. (31.12.1988)

Szopka noworoczna

- Choć nigdy nas nie wybierali i choć nas zwą kolekcją zer, lecz będziem władzę sprawowali, co ją nam dał ZSRR - piosenki, skecze kabaretowe. Emisja na falach UKF. (28.01i 4.02.1989)

Zgoda na Okrągły Stół

- Władza nienawidzi Solidarności jak dawniej. Uznała jednak, że dialog ze społeczeństwem jest ostatnią deską ratunku - audycja warszawskiego Radia "S" nadana w Siedlcach. (4.02.1989)

Solidarność wychodzi z podziemia

- To, co było niemożliwe stało się możliwe. Z jednej strony Wałęsa, Bujak, Geremek, z drugiej generałowie i partyjni sekretarze - komentarz na temat powołania Okrągłego Stołu. (luty 1989)

Section14
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl