Section01 - menu
Section02 - główka

Wałbrzych

Polskie Radio
Izabella Mazurek 27.11.2014

Początki wałbrzyskiego Podziemnego Radia Solidarność sięgają roku 1982. W grupie, która miała zająć się przygotowaniem audycji znaleźli się: Tadeusz Fedorowski, Jarosław Kołodziejczyk, Daniel Kowal i Franciszek Słubicki. Na czele zespołu stanął Jan Goll.

Działaczom z Wałbrzycha udało się wyemitować pierwszą audycję 10 listopada 1982. Wykorzystano taśmę i nadajnik z Wrocławia. Drugą audycję nadano najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca 1983 roku.

W połowie 1983 roku w mieście rozpoczęła działalność również druga grupa radiowców, pod kierownictwem Janusza Urlika. W jej skład wchodzili: Zdzisław Chmiel, Maciej Dziadosz, Wojciech Dziadosz i Wojciech Sokołowski. Grupa ta, mimo infiltracji przez Służbę Bezpieczeństwa, wyemitowała na falach ultrakrótkich kilka audycji - 1 maja, 10 lipca, 7 sierpnia. Tę ostatnią odtworzono z taśmy, ale prawdopodobnie nie była słyszalna z powodu uszkodzenia nadajnika. W eter poszedł jeszcze jeden program w dniu 28 sierpnia 1983. Działalność tej grupy zakończyły aresztowania. Służbie Bezpieczeństwa udało się wprowadzić w szeregi radiowców swojego funkcjonariusza Jana Krawczyka z Biura Radiokontrwywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który w podziemiu działał pod pseudonimem "Józef”.



  • Zobacz więcej na temat:
Section14
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl