Nauka

Era kosmiczna trwa. Cel: Mars (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 09:22
- Podbój kosmosu nie zatrzymał się, wciąż posuwamy się do przodu - mówi dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Audio

Choć mija 50 lat od pierwszego lotu człowieka w kosmos, to tak naprawdę początkiem ery kosmicznej był rok 1957. Wtedy Sowieci umieścili w przestrzeni kosmicznej pierwszego sztucznego satelitę, czyli Sputnik - mówi dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Niektórzy wskazują jeszcze na rok, 1903 czyli pierwszy lot machiny braci Wright, a potem na lata 1969 - lądowanie człowieka na księżycu i 1982 - pierwszy lot wahadłowca, kosmicznego samolotu. Ponoć kolejnym kamieniem milowym ma być wyprawa na Marsa.

Fakt, że lot Jurija Gagarina nie był w pełni udany (kosmonauta musiał się na koniec katapultować) - zdaniem naukowca - w niczym nie umniejsza sukcesu.

- Takie były czasy, ze dowiadywaliśmy się sie o takich zdarzeniach trzy dni po, jeśli wszystko zakończyło się ok - wspomina dr Ziółkowski, który w 61 roku był już astronomem.

Dodaje, że choć podbój kosmosu ruszył za sprawa politycznej rywalizacji wielkich mocarstw, to jego wpływu na rozwój nauki i nowoczesnych technologii nie da się przecenić.

- Spojrzenie z góry dało nam możliwość dostrzeżenia różnych procesów globalnych - mówi dr Ziółkowski.

20 lat po Gagarinie poleciał w kosmos pierwszy prom kosmiczny. Wahadłowce miały tę przewagę nad rakietami, że potrafiły wynieść na orbitę ponad 20 ton ładunku. - Dzięki temu udało się stworzyć stacje kosmiczną. I to było końcem ery rywalizacji, a początkiem współpracy - mówi naukowiec.

Ziółkowski podkreśla, że badania kosmiczne, eksploracja przestrzeni nie zatrzymała się, wręcz odwrotnie - rozwija się w ogromnym tempie. W tej chwili lot w kosmos jest już rutyną. Kiedyś wysłanie człowieka było celem samym w sobie. Teraz musi to przynieść określony pożytek.

(lu)

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Podbój kosmosu" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnały Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.

Czytaj także

Mars w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 08:25
Pierwsza w Europie Baza Marsjańska, oddająca warunki panujące na Czerwonej Planecie może powstać w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska baza marsjańska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:27
Na razie powstanie pod Toruniem, ale w przyszłości marsjańska baza według polskiego projektu i pomysłu może stanąć na czerwonej planecie. Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.Jak to zrobić? Zobacz film.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja odtajni dokumenty z lotu Gagarina w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 12:28
Z okazji 50 rocznicy pierwszej wyprawy człowieka w Kosmos zostanie wydana kolekcja niejawnych dotąd dokumentów dotyczących tego lotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50-lecie lotu Gagarina

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 01:00
Lot Jurija Gagarina trwał mniej niż dwie godziny, był jednak wydarzeniem epokowym. Wpłynął na naszą percepcję świata i zmienił ludzką mentalność – mówi prezes PAN prof. Michał Kleiber.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nu pajechali! Pierwszy lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 08:21
50 lat temu pierwszy człowiek poleciał w kosmos. Był nim Jurij Gagarin.
rozwiń zwiń