Nauka

Mrówki szukają silnych niewolników

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 07:14
Sprytne mrówki w specificzny sposób wybierają sobie swoich "niewolników".

Mrówki z gatunków takich jak Protomognathus americanus nie zajmują się przyziemnymi, codziennymi pracami w mrowisku. Mają od tego służących – porwanych za młodu - w stadium poczwarki - z obcych mrowisk. Takie zachowanie określane jest jako pasożytnictwo społeczne. Przy czym mrówki „niewolników” szukają w większych, lepiej bronionych koloniach.

Jak wynika z badań Sebastiana Pohla (Niemcy), mrówki są na tyle inteligentne, że potrafią zidentyfikować silną obronę jako wskaźnik silnej populacji, zapewniającej im pożytecznych przymusowych pracowników. Napadając na silniej bronione mrowiska mogą porwać więcej poczwarek, a ryzyko okazuje się mniejsze niż przy wielokrotnych wyprawach na słabsze kolonie.

Wyniesione z cudzych mrowisk poczwarki są oznaczane zapachem charakterystycznym dla nowego siedliska i wyrastają na robotników, troszczących się o kolonię jak o własną.

(ki)

Zobacz więcej na temat: Niemcy
Czytaj także

Mrówki bez samców

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2009 12:41
Kolonie mrówek żyjących w Amazonii składają się wyłącznie z samic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce jest 100 gatunków mrówek

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2010 20:30
Na świecie jest ich kilkanaście tysięcy. Najwięcej nowych gatunków odkrywanych jest w Ameryce Południowej. Najmniejsze mają mniej niż milimetr, a największe dochodzą do 2,5 cm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzyb kontroluje mózgi mrówek - zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 11:24
Co więcej, dzieje się tak od milionów lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stado zdecyduje za Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 08:01
Stada zwierząt - pszczoły, ryby, mrówki czy ptaki, często poruszają się w zaskakująco zsynchronizowany sposób. Czy stanowią jeden żywy organizm?
rozwiń zwiń