Półokrągła ściana odkopana w 1960 roku w Aleksandrii okazała się być pierwszym elementem ukrytej pod ziemią starożytnej dzielnicy tego miasta. Odkrył ją wybitny polski archeolog i egiptolog, prof. Kazimierz Michałowski. On także nadał bieg trwającym do dziś pracom wykopaliskowym. Prowadzi je Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, które na tegorocznym Pikniku Naukowym pokaże rekonstrukcje poszczególnych elementów odnalezionych budowli.
Od ponad 50 lat polscy archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe w centrum Aleksandrii (Kom el-Dikka). Odnalezioną ścianę uznano za część aleksandryjskiego teatru. W jej pobliżu znaleziono także portyk, prowadzący do tej właśnie budowli. Była to ulica z kolumnadą, którą przemieszczano się od teatru do poszczególnych sal wykładowych. Sale te odkopano w latach 70. W każdej z nich zachowały się ławy z kamiennych bloków. To na nich najprawdopodobniej siedzieli słuchacze. Wykładowca przemawiał do nich z tronu, znajdującego się w głębi sali. Każda kolejna odkopana sala utwierdzała archeologów w przekonaniu, stanowiły one część aleksandryjskiej Akademii.
Odnaleziony kompleks był ogromną budowlą użyteczności publicznej. Jego budowę rozpoczęto ok. IV w. n.e. Większość budowli powstała z wapiennych bloków, jedynie łaźnie i cysternę wykonano z wypalanej cegły. Pod fundamentami budowli znajdują się ruiny jeszcze wcześniejszych obiektów. Sięgają one okresu od I do III wieku n.e. Wówczas była tam dzielnica domów z bogatą dekoracją architektoniczną i mozaikami.
Obecnie, obok prac wykopaliskowych, polscy archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, prowadzą także prace konserwatorskie. Odnaleziony przez Polaków kompleks jest dziś parkiem archeologicznym, oglądanym przez turystów z całego świata.
Rekonstrukcje odkrytego w Aleksandrii kompleksu budynków, a także innych stanowisk, na których pracują polscy archeolodzy, będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę na Pikniku Naukowym Polskiego Radia BIS. Obok nich zaprezentowane zostaną również rekonstrukcje budowli kościelnej z Mongolii oraz świątynia z Palmiry, miasta położonego na szlaku karawanowym na Pustyni Syryjskiej. Archeolodzy pokażą także modele wykopalisk i zapoznają zwiedzających z metodami prac badawczych.
Joanna Paszkowska