Książkę promowano wśród mieszkańców wszystkich pięciu gmin, bo to właśnie szczególnie dla nich tę pozycję przygotowano. Ze wstępnych badań wynika, że większość z mieszkańców nie wie dokładnie, jakie środowisko naturalne ich otacza. Beata Zamlewska-Pałyga:
- Przyroda jest piękna, ale śmieci – coś okropnego.
Potrafi pani wymienić jakieś pomniki przyrody w Szczyrku?
- Ja mam pomnik Św. Michała koło domu. Przyrody pomnik – to ja nie wiem gdzie jest.
Marek Czader – współautor książki: - Pomników przyrody jest w Szczyrku tylko 6, są to: dwa drzewa – lipa drobnolistna i jodła pospolita oraz cztery jaskinie. Pomniki przyrody mogą powoływać różne organy, m.in. i Rada Gminy. Akurat gmina Szczyrk na tym polu działalności nie była aktywna. To wcale nie jest źle. Szczyrk to w 70% lasy, uznawanie drzewa jako pomnik przyrody na terenie lasu nie ma sensu.
Niektóre drzewa w centrum miasta mogłyby być pomnikami.
Marek Czader: - Są, sam mierzyłem, niektóre lipy przy kościele Św. Jakuba mają średnicę, która mogłaby je predysponować do uznania za pomnik przyrody, a do tej pory nie były uznane.
Zofia Parchańska-Puczek – koordynatorka projektu: - Początek projektu związany był z badaniami, przeprowadzono 200 obszernych wywiadów z mieszkańcami. Jedno z pytań brzmiało: Jak pani/pana zdaniem turystyka wpływa na środowisko naturalne w gminie, w której pan/i mieszka? Zaskoczeniem było to, że większość osób postrzegała wpływ turystyki na środowisko jako pozytywny. Uzasadnieniem było to, że turystyka sprawia, że więcej pieniędzy będzie w kasie gminy i mogą być one przeznaczone na działania proekologiczne. Te osoby dostrzegają też negatywny wpływ turystów – bardzo dużą ilość śmieci, która się pojawia np. po weekendzie, niekontrolowaną rozbudowę infrastruktury turystycznej, czyli takie dążenie, żeby każdy kawałek tych gór zagospodarować.
Gdzie zaprowadzilibyście kogoś kto przyjechał do Szczyrku?
- Na Biały Krzyż, jeszcze można iść na Kotarz i Malinowską Skałę.
- Na narty, ładne widoki są.