Nowa odmiana ryżu wyhodowana przez japońskich naukowców może uratować przed głodem miliony ludzi. Genetycznie zmodyfikowany gatunek jest odporny na zalanie wodą i może przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Autorzy badań publikują swą pracę w prestiżowym tygodniku "Nature".
Japońscy eksperci zmieszali geny ryżu zapewniające roślinie małą wrażliwość na zbyt wysoką wodę z odmianą charakteryzującą się szybkim wzrostem. W efekcie nowy gatunek, gdy nagle zostaje zalany wodą powodziową zaczyna szybko rosnąć - nawet do 25 centymetrów na dobę - po czym część rośliny wydostaje się na powierzchnię. Dzięki temu ryż może przetrwać w najtrudniejszych warunkach wywołanych gwałtownymi opadami deszczu. Jest to szczególnie ważne w rejonie Afryki i Azji, gdzie około 40 procent upraw narażonych jest na okresowe powodzie. Zdaniem niezależnych ekspertów odkrycie może pomóc w wyżywieniu wielu społeczności w krajach rozwijających się, gdzie panuje bieda, a liczba ludności szybko rośnie.
Jest to kolejna odporna odmiana ryżu wyhodowana w ostatnich latach - wcześniej genetyczne modyfikacje pozwoliły uzyskać gatunki odporne na susze, niskie temperatury czy wysokie zasolenie gleby.
Rafał Motriuk / iar
Zobacz wideo: http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8210482.stm