Nauka

Węglowe cuda

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2007 20:44
Powstają nowe rodzaje materiałów z dodatkiem szczególnych form węgla

 

Jeśli odpowiednio spreparuje się papier i włoży między włókna celulozy nanorurki węglowe, to można otrzymać papierową baterię. Taka bateryjka jest płaska, giętka oraz może być przycinana do odpowiednich kształtów i – jednocześnie – odpowiedniej mocy, ponieważ moc jest związana z jej powierzchnią. Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w USA właśnie wymyślili i stworzyli prototyp, niewiele większy od pocztowego znaczka, mający jednak wystarczająco dużo energii, by zapalić żarówkę. Takie plastyczne baterie znakomicie nadawałyby się do przenośnych urządzeń, a także do zasilania wymagających tego implantów w ludzkim ciele, ponieważ są nietoksyczne. Na razie jednak należy o tym mówić w czasie przyszłym, bo technologia jest droga i wymaga dopracowania.
Z kolei  z odpowiednio spreparowanego grafitu, a ściślej – z jego pojedynczych warstw czyli warstw grafenowych, które utleniono, można zrobić papier. A w każdym razie papieropodobne, cieniutkie arkusiki. Udało się to naukowcom z Northwestern University. Nowy materiał ma bardzo ciekawe właściwości, dające nadzieję na wszechstronne wykorzystanie – pod warunkiem jednak, że uda się powiększyć ten grafenowy papier, ponieważ kartki mają zaledwie kilkanaście centymetrów średnicy. Więcej – w materiale dźwiękowym.

 

Źródła: BBC  PhysOrg

 


 

Zobacz więcej na temat: BBC USA
Czytaj także

Po węgiel z kandydatem do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 12:22
Wałbrzyskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Obywatel" apeluje do premiera Donalda Tuska o uruchomienie w ich mieście pilotażowego projektu nowatorskiej metody wydobycia węgla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od energii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 10:58
Zaprasza Artur Wolski.
rozwiń zwiń