Nauka

30 lat Voyagera

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2007 11:37
Voyager 1 i 2 to bezzałogowe sondy kosmiczne, które wystrzelono 30 lat temu z Przylądka Canaveral.

Voyager 1 i 2 to bezzałogowe sondy kosmiczne, które wystrzelono 30 lat temu, w sierpniu i wrześniu 1977 roku,  z przylądka Canaveral na Florydzie. Dzisiaj, po trzech dekadach nieprzerwanej podróży, są najdalszymi i wciąż działającymi obiektami wysłanymi w kosmos przez człowieka – obecnie znajdują się już 100 jednostek astronomicznych od Ziemi (3 razy dalej niż Pluton).

Cel misji Voyager był dwojaki: po pierwsze zbadać Jowisza i Saturna, ale również zawieźć innym cywilizacjom informację o naszym istnieniu na Ziemi. Sondy Voyager zabrały ze sobą pozłacane płyty, na których zawarto szereg informacji dla innych cywilizacji. Jest tam – a jakże – muzyka Bacha, ale także pozdrowienia w  wielu językach i podstawy naszej wiedzy:
przedstawienie położenia Słońca względem 14 pulsarów czy schemat cząsteczki wody.


Voyager dowiódł, że także odległe, zmrożone rejony Układu Słonecznego są pełne aktywności. Teraz, kiedy opuści już nasz Układ, główny cel misji Voyager będzie stanowić pomiar właściwości fizycznych przestrzeni międzygwiezdnej. Sondy nadal codziennie dzwonią z informacjami. Jak szacują naukowcy, działać będą jeszcze kilkanaście lat, ale informacji z płyty będzie można odsłuchać nawet za 40 tysięcy lat, kiedy, jak się ocenia, Voyager dotrze do najbliższej nam gwiazdy.

(ew)

 

  

Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń