Nauka

GreenPix – ściana zasilana Słońcem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2008 09:52
W centrum rozrywkowym Xicui, w pobliżu stadionu olimpijskiego w Pekinie uruchomiono największy na świecie ekran, który nie wymaga zewnętrznego zasilania.

W centrum rozrywkowym Xicui, w pobliżu stadionu olimpijskiego w Pekinie uruchomiono największy na świecie ekran, który nie wymaga zewnętrznego zasilania. Zbudowano go z diod połączonych z ogniwami słonecznymi - ciągłą pracę umożliwia zgromadzona energia słoneczna…

GreenPix to wielkie przedsięwzięcie multimedialne, które wykorzystując najnowsze technologie zapewni wizualizacje koncertów, pokazy cyfrowej sztuki, a ponadto będzie odbiciem zmian pogody w ciągu dnia. Wyświetlacz przykryje budynek kompleksu Xicui, i przekształci go w samodzielnie funkcjonujący system zbierający energię słoneczną w ciągu dnia, by wykorzystać ją po zmroku. Wszystko to możliwe będzie dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego. Zespół ogniw fotowoltaicznych przekształca promieniowanie słoneczne bezpośrednio w elektryczność. W ścianie GreenPix użyto tysięcy takich ogniw przymocowanych do sieci szklanych paneli. W panelach tych zaś umieszczony jest szereg świecących diod, które kontrolowane są przez komputer.

 

- Ściana GreenPix daje Pekinowi miejsce przeznaczone w całości cyfrowej sztuce i jest przy tym najbardziej zaawansowanym przykładem nowoczesnych technologii wykorzystanych by przekształcić w ekran cały budynek – mówi Simone Giostra – szef grupy architektów I inżynierów, która skonstruowała energooszczędny ekran.

 

 

Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne zawarte w szklanej pokrywie, ułożone są na powierzchni całego budynku ze zmienną gęstością. Taka budowa zwiększa „wydajność” budynku – światło naturalne może być dostarczane według zapotrzebowania, zmniejszając tym samym wzrost ciepła. Nadmiar promieniowania cieplnego zamieniany jest wtedy w energię zasilającą „medialną ścianę”.

 

 

Za wyświetlanie różnej zawartości odpowiedzialne są 2292 kolorowe diody. Umieszczono je na powierzchni 2200 metrów kwadratowych, więc rozdzielczość całego ekranu nie jest duża. To jednak może być jego atutem – wzmocnienie abstrakcyjności medium w kontraście do komercyjnych wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości jest w stanie pomóc w przekazie sztuki. Inteligentna „obudowa” centrum Xicui współdziała bowiem zarówno z wnętrzem budynku, jak i jego otoczeniem. GreenPix ze swoim wbudowanym systemem komputerowym sprawia, że budynek staje się gotowym środowiskiem dla rozrywki i zaangażowania publiczności.

 

Łączenie nowoczesnych technologii cyfrowych z architekturą jest obecnie przyszłością budownictwa. Innowacyjne wykorzystanie technologii i eksperymentalne podejście do komunikacji może także zdecydowanie zmienić pojęcie interaktywności. Sprawdzianem dla takich projektów jak GreenPix będą multimedialne instalacje i występy na żywo w Pekinie. Już niedługo zagościć tam mają artyści z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin.

 

Przemysław Goławski

Czytaj także

Cyfrowe oblicze mediów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 13:45
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

iPad – grajpad

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 15:51
Miłość ci wszystko wybaczy... nawet to, że nie obsługuję flash, nie mam wbudowanej kamery ani portu usb. Nie mogę otworzyć kilku aplikacji na raz... Ale jestem piękny, Twój iPad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczny szybowiec

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:06
Pierwszy lot Falcona HTV-2 trwał 9 minut. Szybowiec osiągnął prędkość 20 Machów po czym kontakt z nim się urwał.
rozwiń zwiń