Nauka

Gromowładna Wenus

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2007 13:03
Wyniki uzyskane przez europejską sondę Venus Express potwierdzają, że w atmosferze Wenus występują błyskawice.

Jak donosi ostatni numer Nature,  wyniki uzyskane przez europejską sondę Venus Express potwierdzają, że w atmosferze Wenus występują błyskawice.

Venus Express i jej badania nad zachmurzoną sąsiadką Ziemi są tematem przewodnim ostatniego numeru prestiżowego naukowego czasopisma.

Europejska sonda spędziła dotąd na orbicie wokół Wenus ponad 2 dni wenusjańskie, czyli ponad 500 dni ziemskich - nasza sąsiadka niezwykle wolno obraca się wokół własnej osi (jedna doba na Wenus trwa aż 243 dni ziemskie!). Wyładowania elektryczne wykryto na podstawie pomiarów magnetometru, który pracował na pokładzie sondy. Dwuminutowe pomiary powtarzano codziennie.

- Nie dość, że Wenus jest strasznie gorąca i ma ekstremalnie wysokie ciśnienie, to jeszcze możemy potwierdzić, że występują tam błyskawice, być może częściej niż na Ziemi - mówi Christopher Russell z NASA, pracujący przy misji Venus Express, główny autor artykułu w "Nature". Jeśli do panującej tam temperatury, oscylującej około 400 stopni Celsjusza, doda się deszcze atmosferę, składającą się głównie z dwutlenku węgla (ponad 96 procent), azotu oraz śladowych części dwutlenku siarki, siarkowodoru czy fluorowodoru, nie należy się dziwić, że poszukiwania życia skupiają się raczej na naszym drugim sąsiedzie, Marsie.

Oprócz Wenus błyskawice występują na Ziemi, Jowiszu i Saturnie. Wenusjańskie wyładowania elektryczne różnią się jednak od ziemskich, ponieważ są związane z chmurami kwasu siarkowego (!), a nie wody.

Badania nad wenusjańskimi wyładowaniami trwają od ponad 30 lat. Prowadzili je zarówno Amerykanie, Europejczycy, jak i badacze z ZSRR. Wcześniej błyskawice próbowano wykryć przy pomocy obserwacji optycznych i radiowych prowadzonych przez sondy Wenera 9 i Wenera 10 (radzieckie) oraz amerykańskiego Pioneera Venus 1.

(ew)

Zobacz więcej na temat: dwutlenek węgla kosmos NASA
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na końcu wszechświata będzie Wielki Chłód

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 17:38
Wszechświat będzie się rozszerzał w nieskończoność, a jego temperatura z czasem spadnie niemal do zera absolutnego.
rozwiń zwiń