Nauka

MEDYCYNA: Skóra zastąpi embriony

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2007 00:42
Z komórek ludzkiej skóry otrzymano w pełni sprawne komórki macierzyste

 

Dwie bardzo ważne prace, zwiastujące przełom w badaniach nad komórkami macierzystymi, ukazały się w dwóch prestiżowych czasopismach, „Science” i „Cell”. Niezależnie od siebie naukowcy z USA i Japonii opracowali metody uzyskiwania ludzkich komórek macierzystych z komórek skóry – fibroblastów. W Japonii dr Shinya Yamanaka z Uniwersytetu w Kyoto przekształcił je genetycznie przy pomocy specjalnego chemicznego koktajlu w komórki, z których powstały tkanka mózgu i mięśnie serca. Już po 12 dniach hodowli w laboratorium tak uzyskana drobinka mięśnia sercowego zaczęła bić.

W Stanach Zjednoczonych zespół profesora Jamesa Thomsona z University of Wisconsin-Madison uzyskał podobny efekt przy zastosowaniu innej mieszaniny. Komórki macierzyste, powstałe dzięki tym technologiom, nie są wprawdzie identyczne z komórkami embrionalnymi, ale mają takie same właściwości, czyli mogą się przeobrażać w dowolne tkanki organizmu.

Osiągnięcia te są bardzo interesujące przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze będzie można zrezygnować z budzących ogromne kontrowersje hodowli ludzkich zarodków w celu pobierania z nich komórek macierzystych, a po drugie tworzenie tych komórek ze skóry pacjentów - konkretnie dla nich, dla tych właśnie indywidualnych odbiorców, pozwoli zniwelować niebezpieczeństwo odrzutu przeszczepianej tkanki. Bo przecież właśnie do tego, do leczenia chorób, wobec których medycyna jest bezradna, mają służyć badania nad komórkami macerzystymi

 

 

Źródło: BBC 

Czytaj także

Plaster pomoże w leczeniu raka skóry

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 21:59
Elektroniczne urządzenie ma ulżyć cierpieniom chorych na raka skóry. Plaster nie może być jednak stosowany w przypadku złośliwych odmian nowotworu. Urządzenie Ambulight PDT poprzez naświetlanie wywołuje reakcję chemiczną, która zabija zmienione patologicznie komórki.
rozwiń zwiń