Pierwsze przesłane przez SDO zdjęcia pokazują nigdy wcześniej nie oglądane szczegóły strumieni materii wystrzeliwanej ze słonecznych plam. Inne ukazują niespotykane dotąd zbliżenia powierzchni gwiazdy. Można dość dokładnie obserwować wiry i wybuchy na Słońcu.
Poza zdjęciami i filmami SDO przeprowadził także pierwsze pomiary w wysokiej rozdzielczości słonecznych flar w zakresie ekstremalnie ultrafioletowych fal. Te wstępne zdjęcia pokazują dynamikę Słońca, jakiej nie widziałem w ciagu 40 lat moich badań nad gwiazdą – Richard Fisher dyrektor oddziału heliofizyki w NASA. – SDO zmieni nasze rozumienie Słońca i procesów, jakie tam zachodzą. Słońce ma wpływ na naszą planetę, na nasze życie i społeczeństwo. - mówi Fisher - Misja SDO będzie miała ogromny wpływ na naukę, taki sam, jak teleskop Hubble na współczesną astrofizykę.
SDO jest pierwszym satelitą naukowym, który bada Słońce w ramach programu „Żyjąc z gwiazdą”, który ma na celu zrozumienie procesów zachodzących w Słońcu, takich jak choćby struktura pola magnetycznego gwiazd, czy mechanizmu przekształcania energii tego pola w energię słoneczną i wiatr słoneczny. SDO krąży po geostacjonarnej orbicie Ziemi, jego misja ma trwać 5 lat z możliwością przedłużenia do 10 lat.
Andrzej Szozda
>>> Czytaj więcej o satelicie SDO - Solar Dynamics Observator.
Galeria: