Nauka

Olimpijskie technologie w Pekinie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2008 05:34
Obiekty olimpijskie w Pekinie łączą zaawansowaną technologię z wymogami ekologii.

Igrzyska w Pekinie za niecałe pół roku, ale przygotowania są już niemal dopięte na ostatni guzik.

Centralny i zarazem symboliczny obiekt XXIX Olimpiady, stadion-gigant jest na ukończeniu. Przypomina futurystyczne gniazdo, którego konstrukcję otula misterna plątanina stalowych drutów o wadze 160 tys. ton. Jego projekt wykonali szwajcarscy architekci z pracowni Herzog & de Meuron, po konsultacjach z artystą Ai Weiwei, nazywanym przez niektórych „chińskim Andy Warholem”. Stadion Narodowy będzie gościł wszystkie rozgrywki lekkoatletyczne. Pomieści 100 tys. widzów. 

To w tym miejscu 8 sierpnia 2008 r. odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk. Nad czterogodzinnym spektaklem z tej okazji pracuje ekipa ze znanym chińskim reżyserem Zhang Yimou na czele. Jako konsultantów zaprosił on m.in.: Francuza Yvesa Pépina, szefa firmy ECA2, zajmującej się kreacją gigantycznych widowisk oraz Australijczyka Rica Bircha - autora koncepcji ceremonii otwarcia igrzysk w Sydney. Specjalny utwór na otwarcie igrzysk skomponuje Krzysztof Penderecki. Poszczególne elementy inauguracyjnego widowiska są utrzymywane w tajemnicy, wiadomo jedynie, że zaplanowano m.in. fragment chińskiej opery, a w ceremonii połączone zostaną tradycyjne motywy kultury chińskiej oraz najnowsze technologie w dziedzinie nagłośnienia, oświetlenia i mechanizmów scenicznych.

Prawie gotowy jest nie tylko stadion, ale cały park olimpijski. Jeszcze kilka lat temu w tej części miasta było pustkowie. Oprócz obiektów sportowych w parku wzniesiono gigantyczne centra: informatyczne i medialne. „Cudem technologii” ochrzczono Centrum Sportów Wodnych Aquacube, otwarte w styczniu 2008 r. Ściany olimpijskiej pływalni zbudowano z kilku tysięcy elementów z przezroczystego polimeru ETFE, przypominających poduszki powietrzne. Budynek stwarza przez to wrażenie, jakby był ulepiony z baniek mydlanych. Jest też w pełni ekologiczny, bo ogrzewany i oświetlany przez promienie słoneczne. Centrum zajmuje 80 tys. metrów kwadratowych i pomieści 17 tys. widzów.

Przy okazji igrzysk rozpoczęto też budowę pasa zieleni o szerokości kilometra dookoła Pekinu. To przykład inwestycji, która poprawi życie mieszkańców miasta w dłuższej perspektywie czasowej. Zresztą wszystkie obiekty wybudowane z okazji olimpiady zostały tak zaplanowane, aby mogły być wykorzystywane także po zakończeniu igrzysk. Hale powstałe przy uczelniach będą dalej służyć mieszkańcom i studentom. Biurowce zostaną zamienione w hotele, centrum medialne – na biura, a basen olimpijski Aquacube stanie się imponującym parkiem wodnym. Chińczycy wyciągnęli wioski z olimpijskiej przeszłości. Nie lada problem z zagospodarowaniem obiektów olimpijskich, wybudowanych za 12 mld dolarów, miały przecież władze Aten. 

Chińczycy chcą zapanować nawet nad pogodą w czasie olimpijskich rozgrywek. Już przeprowadzają próby powstrzymywania deszczu poprzez wystrzeliwanie do chmur ładunku jodku srebra, powodujące ich zamrożenie.

Oficjalny olimpijski budżet wynosi niewiele ponad 3 miliardy dolarów, ale chińscy finansiści podali, że do końca stycznia 2008 r. na wszechstronne przygotowanie Pekinu do igrzysk wydano ponad 30 mld dolarów. 

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Jakie słuchawki wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2009 15:52
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowe oblicze mediów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 13:45
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń