Nauka

TECHNOLOGIA: Satelita zestrzelony

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2008 11:11
Amerykańska marynarka wojenna zestrzeliła uszkodzonego satelitę szpiegowskiego.

Amerykańska marynarka wojenna zestrzeliła uszkodzonego satelitę szpiegowskiego, który od ponad roku niekontrolowany krążył wokół Ziemi. Eksperci analizują obecnie przebieg operacji. Przedstawiciele Pentagonu przypuszczają jednak, że akcja zakończyła się pełnym sukcesem.

Do zestrzelenia uszkodzonego satelity doszło nad Północnym Pacyfikiem. Znajdował się on wtedy niedaleko Wysp Hawajskich. Leciał na wysokości 247 kilometrów z prędkością 30 tysięcy kilometrów na godzinę. O 4:26 czasu polskiego z krążownika Lake Erie rakieta została odpalona rakieta MS-3. W specjalnym komunikacie Pentagon poinformował, że po trzech minutach lotu trafiła w cel.

Na razie nie wiadomo czy udało się osiągnąć główny cel operacji a mianowicie zniszczyć znajdujący się na satelicie zbiornik z toksycznym paliwem. Odpowiedź na to pytanie powinna być znana jutro. Oficerowie, którzy śledzili przebieg operacji widzieli jednak eksplozję co sugeruje, że zbiornik został trafiony.

Ponieważ satelita leciał stosunkowo nisko niemal wszystkie jego szczątki powinny spłonąć atmosferze Ziemi w ciągu najbliższych 24-48 godzin.

Niewielka ich część może jednak krążyć po orbicie nawet ponad miesiąc. Według ekspertów zagrożenie dla ludzi jest jednak bliskie zera miedzy innymi dlatego, że orbita po której leciał satelita przebiegała nad Pacyfikiem i słabo zaludnionymi obszarami Ameryki Północnej.

(iar)

Zobacz więcej na temat: Pacyfik paliwa
Czytaj także

Orbita to za mało

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2009 16:41
Nad Syberią zderzyły się dwa duże satelity – rosyjski i amerykański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satelita klimatyczny gotowy do startu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2009 13:58
Gosat zmierzy ilość dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska zbuduje własne satelity

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 12:47
Dwa małe satelity naukowe będą pierwszymi takimi polskimi urządzeniami w kosmosie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórkowy GPS

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 11:05
Jak działa nawigacja w telefonach komórkowych?
rozwiń zwiń