Nauka

Tak widzą nas kosmici

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2008 13:26
Amerykańska sonda sfilmowała Ziemię z odległości 50 milionów kilometrów.

Czasami dobrze nabrać do siebie dystansu. Amerykańska sonda Deep Impact sfilmowała przejście Księżyca na tle Ziemi z odległości 50 milionów kilometrów.

Dzięki zdjęciom, które sonda wykonała pod koniec maja, naukowcy będą mogli porównać to dobrze znane sobie zjawisko z podobnymi, obserwowanymi w przestrzeni kosmicznej. Kolorowy filmik powstał ze złożenia fotografii, wykonywanych przez Deep Impast w 15-minutowych odstępach czasowych. - Fotografowanie Ziemi z tak dużej odległości pomaga nam w poszukiwaniach planet pozasłonecznych, na których mogą występować warunki do życia. Dzięki podobnym próbom mamy świadomość, w jaki sposób taki odległy świat może być widoczny - wyjaśnia Michael A'Hearn z Uniwersytetu Maryland, kierownik przedłużonej misji Deep Impast, nazwanej EPOXI. Żeby sfilmować Ziemię w ten sposób, kosmici musieliby dysponować dużo bardziej rozwiniętą od ziemskiej aparaturą. Wszystko dlatego, że, jeżeli istnieją, najprawdopodobniej znajdują się dużo dalej od Ziemi niż amerykańska sonda. Tym niemniej, analiza dostarczonego przez sondę filmiku dostarczy ziemskim naukowcom bezcennych danych na temat tego, jak z analizy sposobu, w jaki odbija się światło, można wywnioskować szczegóły powierzchni odległej planety.

Deep Impact przeszedł do historii w 2005 roku po zbadaniu komety Tempel 1.  Sonda wystrzeliła wówczas pocisk, który wbił się w jądro komety. Po wykonaniu pierwotnej misji przez DI, NASA postanowiła przedłużyć działanie urządzenia i skierowała je w kierunku kolejnej komety, Hartley 2, z którą sonda spotka się w listopadzie 2010 roku. Deep Impact ma również poszukiwać planet pozasłonecznych przy wytypowanych przez specjalistów z NASA gwiazdach.

(ew)

Obejrzyj, jak Deep Impact widział Ziemię:

Zobacz więcej na temat: astronomia NASA
Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń