Nauka

Herschel fotografuje

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2009 07:50
Pod koniec czerwca europejskie obserwatorium kosmiczne Herschel wykonało pierwsze obserwacje. Znamy ich wyniki.

Instrumenty teleskopu skierowano na galaktyki, obszary narodzin gwiazd oraz umierające gwiazdy. Okazało się, że uzyskane dane mają lepszą jakość niż się spodziewano.

Wysłany przez ESA Herschel ma badać kosmos na falach podczerwonych i w zakresie submilimetrowym. W teście wykonane zostały obserwacje przy pomocą wszystkich instrumentów teleskopu. Herschel's Spectral and Photometric Imaging Receiver (SPIRE), czyli instrument do wykonywania zdjęć i uzyskiwania widm, 24 czerwca obserwował dwie galaktyki: M66 oraz M74. W wyniku jego prac uzyskano najlepsze jak do tej pory zdjęcia tych obiektów w tym zakresie długości fali. Poza fotografowanymi galaktykami na zdjęciach widać też wiele odleglejszych galaktyk.

Innym przetestowanym instrumentem był Heterodyne Instrument for the Far-Infrared (HIFI). 22 czerwca badał on ciepły gaz molekularny w obszarze powstawania gwiazd DR21 w konstelacji Łabędzia. Udało się zaobserwować linie zjonizowanego węgla, tlenku węgla oraz wody w DR21.
Kolejny instrument - Photodetector Array Camera and Spectrometer (PACS) - został przetestowany 23 czerwca. Skierowano go na umierającą gwiazdę, która znana jest jako Mgławica Kocie Oko (Cat's Eye Nebula). Tę mgławicę odkrył w 1786 roku William Herchel.

Teleskop obserwatorium Herschel ma średnicę 3,5 metra i jest niemal cztery razy większe niż największy do tej pory teleskop podczerwony pracujący w kosmosie. Warto dodać, że inne kosmiczne obserwatorium podczerwone, Kosmiczny Teleskop Spitzera, pracuje w krótszym zakresie długości fali niż Herschel, a więc oba instrumenty bardzo dobrze się uzupełniają.


Zobacz więcej na temat: astronomia esa kosmos
Czytaj także

Teleskopy pod strzechy!

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2009 06:42
Dzięki projektowi „Galileoskop” każdy chętny będzie mógł mieć własny, niedrogi teleskop. Przeczytaj rozmowę z drem hab. Lechem Mankiewiczem i Janem Pomiernym, koordynatorami projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronomowie dostrzegli najstarsze galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 11:55
Amerykańscy astronomowie dostrzegli 22 z najstarszych galaktyk Wszechświata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kepler działa bez zarzutu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2009 09:38
Teleskop Kepler sfotografował planetę spoza Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podczerwone oko

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 15:43
Teleskop WISE zajrzy w przeszłość kosmosu i poszuka komet.
rozwiń zwiń