Nauka

Saturn kręci się szybciej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2009 10:29
Astronomowie obliczyli nową prędkość rotacji Saturna.

Jak na tak olbrzymią planetę, dzień na Saturnie zawsze był krótki. Teraz okazało się, że jest jeszcze krótszy: astronomowie obliczyli, że okres obrotu tej wielkiej planety wokół własnej osi wynosi 10 godzin, 34 minuty i 13 sekund. To pięć minut krócej niż podczas wcześniejszych obliczeń.

Dla porównania: Ziemia, która ma niemal 10 razy mniejszą średnicę równikową, rotuje w 24 godziny…

Saturn, mimo olbrzymich rozmiarów, jest najmniej gęstą spośród planet Układu Słonecznego. Złożony jest z gazu, który nie posiada tak wyraźnych i stałych cech, jak to jest w przypadku planet skalistych typu ziemskiego. Co więcej, poszczególne fragmenty atmosfery Saturna rotują z różną prędkością, co dodatkowo utrudnia pomiary. Astronomowie, aby zmierzyć czas obrotu Saturna wokół własnej osi, skupiali się dotąd na polu magnetycznym – i ono jednak się zmienia, przez co dane na temat rotacji wnętrza planety były niedokładne.

Międzynarodowa ekipa badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Louisville w Kentucky użyła nowej metody – naukowcy przeanalizowali zdjęcia planety wykonane w podczerwieni przez sondę Cassini, orbitującą wokół Saturna. – „Uświadomiliśmy sobie, że można połączyć informacje, jakie mamy dzięki obserwacji w świetle widzialnym z danymi na temat głębokich warstw atmosfery, aby stworzyć trójwymiarową mapę wiatrów na tej planecie” – wyjaśnia Peter Read z Oksfordu. – „Dysponując takim planem, mogliśmy na nowo oszacować prędkość rotacji Saturna” – mówi.

Zmniejszenie saturniańskiej doby o 5 minut to niemała zmiana. – „Sugeruje, że wcześniejsze szacunki na temat prędkości wiatrów na Saturnie mogły mylić się nawet o 250 km/h” – tłumaczy Read. – „Może to także oznaczać, że zmiany pogodowe na Saturnie są podobne do tych z Jowisza, a obydwie planety łączy więcej niż wcześniej sądzono”.

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronomia
Czytaj także

Słońce kręci

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2007 09:37
Promienie Słońca ogrzewają asteroidy i przyspieszają ich wirowanie - powoli, ale skutecznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ASTRONOMIA: "Skamieniałość" z Drogi Mlecznej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2007 12:44
Odkryto jedną z najstarszych gwiazd
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryt prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 06:47
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zakupiło rzadki rodzaj meteorytu, który może dać nam wskazówki co do początków Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne diamenty

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2007 09:34
Na planetach w Układzie Słonecznym nie ma diamentów
rozwiń zwiń