Poprzedni rozbłysk rekordzista był 200 milionów lat młodszy. Wydarzył się 825 milionów lat po początku Wszechświata. W skali kosmicznej oznacza, że był bardzo wcześnie. Ten jest jeszcze starszy i jego zaobserwowanie oznacza, że naukowcy są coraz bliżej zajrzenia w przeszłość kosmosu, kiedy rodziły się pierwsze galaktyki.
GRB 090423, bo tak nazywa się najmłodszy, albo raczej najstarszy rozbłysk został zaobserwowany 23 kwietnia tego roku. Teleskop Swift obserwujący niebo w poszukiwaniu rozbłysków wysłał wiadomość na ziemię, że natrafił na błysk. Wówczas podjęto decyzję o skierowaniu oka teleskopu bezpośrednio na rejon, z którego pochodził. Czas reakcji jest tu kluczowy, bo takie rozbłyski są bardzo krótkie i rzadkie. Swift obserwuje ich rocznie około 100.
Analiza widma rozbłysku pokazała, że miał on przesunięcie ku czerwieni wynoszące 8.2. Poprzedni rekordzista rozbłysków miał 6.7. Im większe przesunięcie, tym rozbłysk pochodzi z odleglejszego regionu wszechświata, a więc musiał wydarzyć się wcześniej. Artykuł o odkryciu naukowców pod kierunkiem Niala Tanvira z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii opublikował ostatni Nature.
film o odkryciu najstarszego rozbłysku gamma możesz zobaczyć na stronach Nature
Andrzej Szozda
Żr Nature.