Nauka

Szpital zarażony legionellą

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2008 20:04
W szpitalu w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie została wykryta Legionella.

W szpitalu w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie została wykryta Legionella. Jeśli nie uda się jej opanować, trzeba będzie zamknąć szpital. Sanepid ostrzega przed epidemią.

Legionella pneumophila to groźna bakteria. Kolonizuje sieć wodociągową, gdzie ma idealne warunki do rozwoju.  Zasiedla prysznice, wanny i inhalatory szpitalne. Wypicie zakażonej wody nie jest groźne dla pacjenta. Niebezpieczny natomiast jest wdychany aerozol.  Gdy bakteria dostanie się do układu oddechowego pacjenta, powoduje ciężkie zapalenie płuc – legionellozę. Choroby nie da się wyleczyć standardowymi antybiotykami. - U osób o obniżonej odporności  legionella może wywoływać sepsę.  Jak potwierdzają statystyki, 30 proc. jej ataków prowadzi do zgonów - wyjaśnia dr Elżbieta Kruszewska z gdyńskiego szpitala.

Największa ilość bakterii znajduje się w rurach, przez które przepływa najchłodniejsza woda. Legionella rozmnaża się błyskawicznie w temperaturze 45 stopni Celsjusza, a ginie dopiero w 75. Dlatego w szpitalu wykonano przegrzewanie sieci. Po tym działaniu jakość wody poprawiła się, jednak wciąż są w niej obecne bakterie. W piątek, 11 lipca  poznamy ostateczne wyniki analizy wody, a także decyzję o przyszłości szpitala z Gdyni Radłowie.

Karolina Dziewulska

Czytaj także

Ozonem w świńską grypę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 12:51
Kwaśna woda ozonowana zabija prawie wszystkie wirusy A/H1N1. Jest tania, prosta w produkcji i nieszkodliwa dla środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

23-latka zmarła. Dwa razy odsyłano ją ze szpitala

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 14:42
Prokuratura Rejonowa w Kutnie wyjaśnia sprawę śmierci 23-letniej kobiety. 23-latka dwa razy została odesłana do domu przez personel szpitala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiercionośny szczep grzyba atakuje osłabionych

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 19:32
Groźny szczep grzyba rozprzestrzenia się w północno-zachodnich regionach USA i w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska - ostrzegają naukowcy z centrum medycznego Uniwersytetu Duke.
rozwiń zwiń