Zasilany laserem robot LaserMotive wspiął się na wysokość 900 metrów w ciągu niewiele ponad 4 minut. Wyczyn ten został powtórzony, a robot drogę ku gwiazdom pokonał nawet troszkę szybciej. To wystarczyło, by pokonać konkurentów i zdobyć nagrodę wysokości 900 tysięcy dolarów. Krótka wspinaczka dla robota to początek wielkiego marszu ludzkości ku kosmicznej windzie, która może tanio i bezpiecznie transportować ludzi i materiały na okołoziemską orbitę.
Nagrodę wysokości 2 mln dolarów ufundowała NASA w 2005 roku. LaserMotive jest pierwszym robotem, który zdobył jej część. Reszta jest zarezerwowana dla urządzenia, które będzie się wspinać z prędkością większą niż 5 metrów na sekundę. Tegoroczny zwycięzca pokonał 900 metrową linę z prędkością 3,7 i 3,9 m/s.
Celem konkursu jest testowanie technologii, które mają umożliwić budowę kosmicznej windy. Koncepcji, którą pierwszy przedstawił już Konstanty Ciołkowski, rosyjski uczony, potomek polskich zesłańców. Przez lata była to wyłączenie wizja eksploatowana przez pisarzy SF, teraz jednak amerykańska agencja kosmiczna, która znana jest konkursów na zbudowanie rzeczy niemożliwych (ach ci Amerykanie!) testuje różne teoretyczne warianty takiej windy.
Film promocyjny Space Elevator Games.
Konkurs Power Beaming Challenge miał na celu sprawdzenie w praktyce możliwości przesyłania na odległość energii. Wspinacz kosmiczny musiał być zasilany „bezprzewodowo”. Wynik udowodnił, że jest to możliwe. Promień podczerwonego lasera zasilał światłoczułe panele słoneczne i umożliwiały wspinaczowi wędrówkę w górę. Co jakiś czas trzeba było konkurs przerywać, gdyż skierowany ku niebu promień oślepiał satelity krążące po orbicie.
Technologia zaprezentowana przez LaserMotive będzie służyć nie tylko do napędzania wspinających się robotów, ale znajdzie zastosowanie choćby w niezwykle ambitnych projektach budowy kosmicznych elektrowni słonecznych. Skuteczne przesyłanie energii na duże odległości bez użycia kabli może znaleźć niezliczoną ilość zastosowań.
Jedna z koncepcji kosmicznej windy.
Andrzej Szozda
Źr newscientist, spaceelevatorblog.com, spaceelevatorgames.org