Okazuje się, że sam fakt odejścia z pracy powoduje, że ludzie czują się o wiele zdrowsi, a także młodsi o szereg lat - takie wyniki wieloletnich badań publikuje brytyjski "Lancet".
Jeśli rządy i pracodawcy chcą, by zawodowo aktywne były coraz starsze osoby, muszą zadbać o lepsze warunki zatrudnienia – postulują naukowcy w tygodniku „Lancet”.
Autorzy badań kontrolowali w latach 1989-2007 jak pracownicy jednego z francuskich przedsiębiorstw oceniają stan swojego zdrowia. Badaniu poddali blisko 15 tysięcy osób, o odpowiedzi prosili co roku – przez 7 lat poprzedzających przejście na emeryturę i 7 lat po odejściu z pracy.
Pracując czuli się źle
Wyniki badań pokazują, że pracownicy zbliżając się do emerytury czuli się co roku coraz gorzej. Ten stan rzeczy zmieniał się nagle, gdy tylko odchodzili z pracy. Okazało się, że świeżo emerytowani o wiele lepiej oceniali swoje zdrowie niż jeszcze niedawno to robili jako zatrudnieni. Jak ustalili badacze, bez pracy czuli się młodsi o wiele lat, nawet od 8 do 10. To dobre samopoczucie utrzymywało się także przez kolejne lata.
Powyższa prawidłowość nie dotyczyła tylko osób, które warunki w miejscu zatrudnienia oceniały jako bardzo dobre. Ich subiektywna ocenia swojego stanu zdrowia nie zmieniała się.
Zasady zatrudnienia osób w wieku okołoemerytalnym muszą więc być przemodelowane, jeśli starsi, doświadczeni pracownicy mają aktywnie działać na rynku pracy – podsumowują autorzy badań.
Zobacz wyniki badań na stronie internetowej czasopisma "Lancet"
Reuters/ The Lancet ag