Fala na Wiśle wpływa do Bałtyku. Stany alarmowe utrzymują się tylko na północy województwa mazowieckiego, w woj. kujawsko-pomorskim i pomorskim. Z falą kulminacyjną na Warcie będzie zmagał się przez kilka dni Poznań.
Przygotowani do ewakuacji
Trwają przygotowania do ewakuacji mieszkańców trzech miejscowości w gminie Boleszkowice w województwie zachodniopomorskim. Zagrożone zalaniem są Chlewice, Porzecze i Kaleńsko. Wszyscy mieszkańcy, którzy czekają na ewentualną ewakuacje mają zapewnione miejsce zakwaterowania w Boleszkowicach. Z zalanej łąki w tej gminie przy użyciu wojskowych amfibii zabierane są krowy z cielętami.
Ponadto pod wodą są 4 kilometry drogi gminnej Krajnik Dolny - Zaton w gminie Chojna i w powiecie gryfińskim 110 hektarów lak i nieużytków oraz 10 hektarów lasu w rejonie Krajnika Dolnego.
Warta minie się z Odrą w Bałtyku
Wysoki stan wody utrzymuje się i na Odrze i Warcie. Fala na Odrze dotarła do Kostrzynia. Według prognoz fala kulminacyjna na Odrze dotrze do Bałtyku 3 czerwca. Wysoka woda na Warcie nie powinna znacząco podnieść poziomu na Odrze, ponieważ przewidywany czas wpłynięcia rzeki Warty do Odry to 5 czerwca.
Wysoki poziom Odry
Na Odrze stan alarmowy jest przekroczony w dwóch miejscach: w Gozdowicach o 170 centymetrów, w Bielinku o 180. Stany ostrzegawcze są przekroczone w Widuchowie - o dwa centymetry i w Gryfinie o 6. Tam tez pracują strażacy, kontrolują wały, umacniają je w newralgicznych punktach. Straż monitoruje rozlewisko pod Myśliborzem.
Rozlewiska
Sytuacja powodziowa na Wiśle stabilizuje się. Trudna sytuacja jest jeszcze w województwie świętokrzyskim, mazowieckim i lubelskim. Stany alarmowe utrzymują się tylko na północy województwa mazowieckiego, w woj. kujawsko-pomorskim i pomorskim.
Największe rozlewiska są nadal w okolicach Sandomierza i Tarnobrzega, w gminie Wilków (powiat Opole Lubelskie), w gminie Dobrzyków (województwo mazowieckie) i w Jelczu-Laskowicach (województwo dolnośląskie).
Kujawsko-Pomorskie
W województwie kujawsko-pomorskim zamknięta jest droga powiatowa łącząca Ciechocinek i Nieszawę. W powiecie Chełmno zostały podtopione 43 gospodarstwa, natomiast w mieście i gminie Świecie w wyniku cofki na rzece Wda w 71 domach zalane są częściowo piwnice i partery.
Lubelskie
Sytuacja na Wiśle w województwie lubelskim stopniowo się stabilizuje. Na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Opolu Lubelskim podjęto decyzję, że wal w gminie Wilków nie będzie niszczony w celu przyspieszenia spływu wód do Wisły. Po ocenie stanu walów uznano, ze woda zostanie wypompowana przy wykorzystaniu specjalnych pomp. Na terenie gminy Wilków trwa akcja szczepień przeciwko tężcowi. Do gmin Wilków, Łaziska i Annopol dotarł dziś konwój z wojskowej 9 Rejonowej Bazy Zaopatrzenia w Warszawie. Żołnierze przywieźli m.in.: koce i materace dla powodzian.
Dolny Śląsk
Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie poziom wód opada. W dalszym ciągu jest tworzona rezerwa w zbiornikach retencyjnych na wypadek ewentualnych kolejnych zagrożeń powodziowych. Strażacy w dalszym ciągu wypompowują wodę w Jelczu-Laskowicach oraz w Głogowie. W Jelczu w pracach pomaga grupa niemieckich ratowników. Zamknięty jest most na rzece Widawa na drodze powiatowej Krzyżanowice - Psary.
ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)