Niesłyszących i słyszących studenci z grupy MIGAFON zapraszają na Dni Polskiego Języka Migowego. Rozpoczęcie w czwartek 13 maja 2010 roku o godzinie 14.00. na terenie Uniwersytetu. To pierwsza tego rodzaju impreza popularyzująca Polski Język Migowy.
Impreza jest świętem języka migowego i jego użytkowników. W ciągu trzech dni na gości czeka wiele atrakcji związanych z poznawaniem świata ludzi niesłyszących. Każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach polskiego języka migowego, przyłączyć się do perfomance'u na terenie kampusu uniwersyteckiego, obejrzeć filmy traktujące o kwestiach ważnych dla niesłyszących i wziąć udział w dyskusji po projekcji. Ponadto goście będą mogli obejrzeć wystawę prac niesłyszących artystów i zobaczyć prezentację poezji w języku migowym. Osoby, które będą chciały poszerzyć swoją wiedzę o tym języku i będą zainteresowane problemami, z jakimi spotykają się na co dzień niesłyszący, będą mogły posłuchać wykładów o tożsamości osób głuchych.
Grupa MIGAFON poprzez swoje działania stara się obalać krzywdzące stereotypy, promować w środowisku akademickim język i kulturę ludzi niesłyszących. Tegoroczne hasło Dni Polskiego Języka Migowego – „Nie migaj się” – ma zachęcić do przełamania bariery komunikacyjnej między słyszącymi, a niesłyszącymi i pokazać, że potrzebna jest do tego nie tyle doskonała znajomość języka migowego, co chęć kontaktu z drugim człowiekiem. Na warsztatach będzie prezentowany krótki kurs savoir-vivre’u w towarzystwie osób niesłyszących pokazujący, jak nawiązać kontakt z osobą odwróconą lub zwrócić na siebie jej uwagę. Istotą prowadzonych warsztatów i pokazów będzie podkreślenie, że podział społeczeństwa na sprawnych i niepełnosprawnych jest fikcyjny. Celem Dni Polskiego Języka Migowego jest także przybliżenie słyszącym kultury osób głuchych oraz promowanie idei tolerancji i otwartości na odmienność wśród młodych ludzi.
Dni Polskiego Języka Migowego są częścią dużego projektu „Nie migaj się!”, który obejmuje kurs pierwszej pomocy przedmedycznej (PPP) dla niesłyszących i słyszących, seminarium dotyczące edukacji niesłyszących dzieci oraz obóz języka migowego.
Polski Język Migowy (PJM), to język wizualno-przestrzenny, którym posługuje się społeczność osób głuchych w Polsce. Jest rodzimym językiem osób głuchych i jako taki służy do wyrażania emocji, myśli i odczuć. Społeczność głuchych w Polsce chce być taktowana jako mniejszość językowo – kulturowa. A języka migowego używa jako jednego z narzędzi do tworzenia swojej kultury. Jednak w Polsce PJM nie jest oficjalnie uznawany za pełnoprawny język tej społeczności. Utrudnia to osobom niesłyszącym dostęp do informacji, usług, edukacji i zatrudnienia.
Szczegółowy program Dni Polskiego Języka Migowego oraz materiały dodatkowe dostępne są stronie www.migowy.uw.edu.pl
pg, źr. migowy.uw.edu.pl