Nauka

Mniej, czyli więcej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 10:49
Indie zmniejszyły o 1/3 emisję gazów cieplarnianych na jednostkę produktu krajowego brutto, ale zwiększyły globalą produkcję tych gazów.

Indie zmniejszyły o 30 % emisję gazów cieplarnianych emitowanych na jednostkę produktu narodowego brutto, licząc od roku 1994. Nadal jednak pozostają w szeregu największych producentów dwutlenku węgla na świecie. Z powodu dynamicznego wzrostu produkcji przemysłowej, emisja gazów cieplarnianych w tym samym okresie, wzrosła bowiem aż o 58%.

Zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych na jednostkę produktu narodowego brutto jest efektem rosnącej nowoczesności indyjskiej gospodarki oraz stosowaniem w tym kraju na coraz większą skalę technologii przyjaznych środowisku. Jednocześnie jednak wzrost gospodarczy kraju powoduje, że ogólna ilość gazów cieplarnianych emitowanych w Indiach wciąż rośnie.


Kraje rozwinięte zarzucają z tego powodu Indiom, iż nie przywiązują one wagi do ogólnoświatowej debaty na temat ocieplenia klimatu i przeciwne są ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Władze indyjskie tłumaczą, że w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca kraju, zamieszkiwanego przez ponad miliard trzysta milionów ludzi, Indie emitują znacznie mniej gazów cieplarnianych, aniżeli Stany Zjednoczone i państwa europejskie. Dlatego to właśnie państwa regionu euro-atlantyckiego powinny ponosić ciężar walki z emisją dwutlenku węgla. Opublikowane obecnie dane potwierdzają, zdaniem indyjskich komentatorów, że władze w New Delhi sprzyjając modernizacji kraju, działają także na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.