Nauka

Trzy wysokości Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 13:02
Najwyższa góra świata ma jednocześnie 8848, 8844 i 8850 metrów nad poziomem morza. Jak to możliwe?

Nepal i Chiny pogodziły się w sprawie wysokości Mount Everestu. Kraje uzgodniły, że przyjmowane będą dwie wysokości najwyższej góry na Ziemi. Jedna będzie określała wysokość skalnego wierzchołka Everestu, druga - zimową wysokość szczytu, na którym tworzy się czapa śniegu i lodu.

Nieporozumienia, które dzieliły do tej pory Nepal i Chiny w sprawie wysokości Mount Everestu wzięły się z dwóch odmiennych pomiarów dokonanych przez niezależne ekipy badawcze w różnym czasie. Nepalczycy uznawali stare pomiary z czasów brytyjskiej dominacji w Indiach z roku 1831, które określiły wysokość Everestu na 8848 metrów. Naukowcy chińscy dokonali w roku 2005 swoich własnych pomiarów, z których wynikało, iż najwyższa góra świata wyrasta nieco ponad 8844 metry na poziom morza.

Od tego momentu oba kraje toczyły spór o to, jak wysoki jest w rzeczywistości Mount Everest. Przed rozpoczynającym się sezonem wyprawowym obaj sąsiedzi wypracowali w końcu ugodowe stanowisko - będą podawali na mapach dwie wysokości najwyższej góry świata. Co ciekawe, żaden z zainteresowanych krajów nie bierze pod uwagę pomiarów amerykańskich z roku 1996, które określiły wysokość góry na 8850 metrów. Komu teraz wierzyć, niech każdy rozsądzi sam.

Czytaj także

Mount Everest, czyli na trzecim biegunie Ziemi.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 20:10
Wznoszący się w Himalajach na wysokość 8848 metrów szczyt od lat stanowi wyzwanie dla śmiałków z całego świata.
rozwiń zwiń