Nauka

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.

Pierwsze przesłane przez SDO zdjęcia pokazują nigdy wcześniej nie oglądane szczegóły strumieni materii wystrzeliwanej ze słonecznych plam. Inne ukazują niespotykane dotąd zbliżenia powierzchni gwiazdy. Można dość dokładnie obserwować wiry i wybuchy na Słońcu.

Poza zdjęciami i filmami SDO przeprowadził także pierwsze pomiary w wysokiej rozdzielczości słonecznych flar w zakresie ekstremalnie ultrafioletowych fal. Te wstępne zdjęcia pokazują dynamikę Słońca, jakiej nie widziałem w ciagu 40 lat moich badań nad gwiazdą – Richard Fisher dyrektor oddziału heliofizyki w NASA. – SDO zmieni nasze rozumienie Słońca i procesów, jakie tam zachodzą. Słońce ma wpływ na naszą planetę, na nasze życie i społeczeństwo. - mówi Fisher - Misja SDO będzie miała ogromny wpływ na naukę, taki sam, jak teleskop Hubble na współczesną astrofizykę.

SDO jest pierwszym satelitą naukowym, który bada Słońce w ramach programu „Żyjąc z gwiazdą”, który ma na celu zrozumienie procesów zachodzących w Słońcu, takich jak choćby struktura pola magnetycznego gwiazd, czy mechanizmu przekształcania energii tego pola w energię słoneczną i wiatr słoneczny. SDO krąży po geostacjonarnej orbicie Ziemi, jego misja ma trwać 5 lat z możliwością przedłużenia do 10 lat.

Andrzej Szozda

 

>>> Czytaj więcej o satelicie SDO - Solar Dynamics Observator.

 

Galeria:

 

 

 

 

 

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

A planety szaleją, szaleją...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:44
Olbrzymie, gazowe planety w odległych układach słonecznych mają związki potrzebne do powstania życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń