W tym roku Europejska Agencja Kosmiczna ESA ma zamiar rozpocząć misje dwóch teleskopów, pracujących w przestrzeni kosmicznej oraz szeregu satelitów. Będą zbierały dane na temat grawitacji, lodu i gleb na Ziemi.
Szef ESA Jean-Jacques Dordain przedstawił najbliższe plany Agencji w minioną środę. – 2008 rok był dla ESA bardzo udany – powiedział. – Ale czeka nas kolejny rok, w którym znowu nie będzie czasu, aby odetchnąć.
Przypomnijmy: w zeszłym roku ESA dostarczyła na ISS laboratorium Columbus, ale i po raz pierwszy przetestowała bezzałogowy pojazd dostawczy ATV, który pofrunął na Międzynarodową Stację Kosmiczną. ATV stanie się głównym sposobem zaopatrywania ISS, kiedy NASA wycofa ze stałych lotów swoją flotę.
ESA rozpocznie w 2009 roku nabór nowych astronautów, a także wyśle w przestrzeń kosmiczną statek Sojuz ze swojej bazy w Gujanie Francuskiej. Aby rosyjski statek w ogóle mógł wystartować z bazy w Kourou, trzeba było ją wyposażyć w kopie urządzeń, które znajdują się w Bajkonurze. – To ważny, przełomowy moment – mówił Dordain. – Sojuz naprawdę jest nam potrzebny do kontynuacji naszych misji, na przykład systemu nawigacji Galileo, który już jest opóźniony.
Najważniejsze przedsięwzięcia ESA w 2009 roku:
Herschel: kosmiczny teleskop, który poleci w przestrzeń już na wiosnę. Wyniesie go rakieta Ariane 5. Będzie miał za zadanie obserwację Wszechświata w głębokiej podczerwieni, która umożliwi mu „przebicie się” przez pokłady pyłu kosmicznego do miejsc intensywnej formacji planet i gwiazd.
Planck: Drugi z teleskopów kosmicznych także załapie się na ten sam lot Ariane 5. Jego zadaniem będzie badania kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła, czasami zwanego „pierwszym światłem”. Niesie ono informacje o najwcześniejszych strukturach w Kosmosie.
Sojuz: rosyjska rakieta wystartuje z Kourou, ponieważ położenie bazy blisko równika da jej dodatkowej prędkości ze względu na najszybszą w tym miejscu rotację Ziemi. W 2010 Sojuz rozpocznie wdrażanie satelitów sytemu Galileo.
Vega: To najnowsza rakieta Europy. W grudniu rozpocznie swój dziewiczy lot. W przyszłości zapewni ESA niezależny od NASA i Rosjan dostęp do przestrzeni kosmicznej.
Frank De Winne: ten belgijski astronauta będzie pierwszy Europejczykiem, który pokieruje pracami ISS. Na Stację uda się w maju na pokładzie Sojuza i spędzi poza Ziemią sześć miesięcy, zarządzając grupą pięciu innych astronautów.
Goce: Ten satelita będzie pierwszym narzędziem badawczym ESA, które skupi się na badaniach Ziemi. Będzie on analizował ziemską grawitację.
Smos: To urządzenie, które też wkrótce znajdzie się na orbicie, będzie miało za zadanie obserwować ziemskie gleby.
Cryosat-2: “2” przy nazwie przypomina o misji pierwszego satelity Cryosat, który został zniszczony podczas startu. Zdaniem specjalistów z ESA, badanie grubości pokrywy lodowej na Ziemi jest na tyle ważne, że satelitę postanowiono zbudować ponownie.
(bbc/ew)
Zobacz filmy produkcji ESA na YouTube