Nauka

Człowiek niszczy bardziej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 11:15
Badaczy zajmujących się paleobiologią Australii od dawna trapi pytanie, jak to się stało, że ok. 40 tys. lat temu wyginęło 90 proc. tzw. megafauny australijskiej.

Najnowsze odkryciaw jednej z australijskich jaskiń dowodzą, że to nie tylko klimat przyczynił się do wyniszczenia australijskiej megafauny.  W jej skład wchodziły olbrzymie torbacze. Prawdopodobnie doprowadzili do tego 40 tys. lat temu ludzie – informują badacze.

Naukowcy pracujący pod kierunkiem Gavina Prideaux z Flinders University w Południowej Australii wykazali, że wiele gatunków megafauny przetrwało zmiany klimatu, które miały miejsce 140 tys. lat temu. Zdaniem Prideaux, megafauna wyginęła w ciągu 10 tys. lat od przybycia do Australii pierwszych osadników. Przeciwnicy tej teorii uważają, że megfauna wymarła stopniowo na skutek zmian klimatu i krajobrazu.

Zespół Prideaux badał jaskinię niedaleko Margaret River w Zachodniej Australii. Zapis kopalny sięga tam 140 tys. lat. Jaskinia jest tak położona, że zwierzęta wpadały do niej, po czym nie mogąc się wydostać, umierały.

Naukowcy wydrążyli w jaskini głęboki tunel, przebijając się przez kolejne warstwy. Obserwowali, jakie kości zwierząt znajdują się w jaskini. Zarazem analizowali obecne w tych warstwach muszle ślimaków. Dzięki ich analizie chemicznej, można zrekonstruować np. temperaturę i wilgotność w czasach, kiedy powstawały.

Okazało się, że ekstremalna susza sprzed 140 tys. lat nie zagroziła megafaunie. A zatem, zdaniem autorów, to raczej nie klimat jest wyłącznym czynnikiem wymarcia dużych australijskich zwierząt. Według badaczy, mogło zagrać kilka czynników – klimat, w tym pożary, oraz pojawienie się kolejnego, najgroźniejszego drapieżnika, czyli człowieka.

W opinii Prideaux, megafauna Australii składała się z dużych zwierząt, ale za to względnie nielicznych. W Afryce stada gnu liczą nawet po 10 tys. sztuk, w Australii roślinożercy mogli żyć w stadach po sto sztuk. To tłumaczy, zdaniem Prideaux, dlaczego w Australii było niewiele gatunków drapieżników.

Człowiek, kiedy wkroczył do Australii, zaburzył delikatną równowagę kontynentu i w stosunkowo krótkim czasie doprowadził do wyniszczenia zwierząt.

(ki)

Zobacz więcej na temat: Afryka Australia
Czytaj także

Mamut, którego znaleziono z mlekiem matki w żołądku

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 10:05
Na wystawie w Chicago pokazana będzie Luba. To najlepiej zachowany okaz mamuta na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krokodyl wielkości... kota

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 14:48
Szczątki niewielkiego, spokrewnionego z krokodylami gada sprzed 105 mln lat odkryto w Tanzanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroźna przeszłość Półwyspu Iberyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 12:30
Surowy klimat na Półwyspie Iberyjskim? Mamuty, renifery i rosomaki były jego świadkami 150 ty. lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dinozaur w zarodku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 09:15
Naukowcy badają najstarsze zachowane jaja dinozaurów. Prawdopodobnie maja one blisko 190 milionów lat.
rozwiń zwiń