Nauka

Wyjątkowe zaćmienie słońca

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 08:48
Przy obserwacji zaćmienia trzeba pamiętać, by chronić oczy. Nie można patrzeć bezpośrednio na słońce.

Częściowe zaćmienie Słońca obserwować będzie można we wtorek rano. W Polsce będzie to zjawisko o fazie sięgającej nawet 82 proc. - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy. Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi.

Najbliższe zaćmienie Słońca 4 stycznia 2011 roku będzie widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Maksymalna faza zaćmienia będzie widoczna w północnej Szwecji i wyniesie 0.8576. W niewiele gorszej sytuacji będą obserwatorzy w Polsce, gdzie zakryte będzie ponad 80 proc. tarczy.

W naszym kraju zaćmienie będzie widoczne rankiem. Zjawisko zacznie się o godzinie 8:14, kiedy w Warszawie Słońce będzie tylko 2 stopnie nad horyzontem. Maksymalna faza równa 0.818 wystąpi o godzinie 9:36 na wysokości 10 stopni nad horyzontem. Koniec zaćmienia będziemy mogli obserwować o godzinie 11:05 już na wysokości 15 stopni.

Nie można patrzeć prosto w słońce

Chcąc obejrzeć zaćmienie, oprócz dobrej pogody, potrzebujemy odpowiedniego miejsca obserwacji, z którego mamy dobry widok na południowo-wschodni horyzont. Należy też wyposażyć się w filtry osłabiające blask naszej dziennej gwiazdy. Do obserwacji można wykorzystać lornetkę lub teleskop.

Trzeba jednak pamiętać, że nie można nimi spoglądać bezpośrednio na tarczę Słońca. Obiektyw naszego sprzętu trzeba wyposażyć w specjalny filtr lub folię albo rzutować obraz Słońca na ekran umieszczony za okularem naszego instrumentu optycznego.

agkm

Czytaj także

Pierwsze zaćmienie Słońca w tym roku: obrączkowe

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 06:49
O świcie mieszkańcy wschodniej Polski będą mogli zaobserwować zaćmienie Słońca. W Polsce będzie to zaćmienie częściowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór Odkrywców: Zaćmienie Słońca w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2009 12:04
O astronomii i przygotowaniach do wyprawy Krzysztof Michalski rozmawia z Krzysztofem Zalewajko i Karolem Wójcickim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grudniowe spadające gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 13:12
W trakcie najbliższych nocy możemy obserwować pierwsze meteory z roju Geminidów, jednego z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ursydy na grudniowym niebie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 12:20
W środową noc 22 grudnia będzie można obserwować na niebie rój Ursydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA zadowolona z bakterii i z ISS

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 11:41
Amerykańska agencja kosmiczna podsumowuje miniony rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tej nocy: setki spadających gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 13:13
To będzie niezwykła noc - uaktywni się rój kwadrantydów. To oznacza mnóstwo "spadających" meteorów na godzinę. Można je fotografować, to nietrudne.
rozwiń zwiń