Nauka

Niezdrowe opony z kolcami

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 11:50
Opony z kolcami nie tylko szkodzą nawierzchni, ale mogą także zagrażać zdrowiu kierowców i osób mieszkających w pobliżu autostrad - informuje pismo "Chemical Research in Toxicology".

 

Dlaczego? Naukowcy z zespołu Anders Ljungmana (Uniwersytet w Linkoping w Szwecji) wykazali, że opony z kolcami ścierają powierzchnię drogi, wytwarzając pył, którego wdychanie powoduje w komórkach zmiany związane z procesem zapalnym, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca i układu oddechowego.

Opony z kolcami to w Skandynawii istotny problem od kilku dekad. Zaczęto je stosować w latach 50. XX wieku i miały, oczywiście, zwiększyć przyczepność samochodów na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Pod koniec lat 70. zaczęły powstawać pierwsze opracowania na temat wpływu opon z kolcami na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zużycie nawierzchni. Wyniki analiz przyczyniły się do wprowadzenia zakazu stosowania opon kolcowanych.

W zależności od modelu i rozmiaru opona może mieć od 60 do 120 kolców. Kolec składa się z korpusu ze stali, aluminium lub z plastiku oraz kolca właściwego - elementu wykonanego z odpornego na ścieranie węglika wolframu, który wystaje średnio 1,5 mm nad powierzchnię opony.

W Polsce stosowanie opon z kolcami dozwolone jest tylko w przypadku rowerów oraz w pojazdach biorących udział w rajdach i wyścigach zimowych (za zgodą zarządcy drogi). Można ich natomiast używać w Finlandii, Norwegii i Szwecji.

 (ew/pap)

Czytaj także

Wymieniał koło w aucie. Zabiła go opona

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 13:13
Wymieniający koło kierowca ciężarówki doznał śmiertelnych obrażeń po tym, jak w jego samochodzie wybuchła opona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blokada z koła i w nogi

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 07:45
Mnożą się kradzieże blokad zakładanych na auta przez kontrolerów i strażników miejskich w stolicy.
rozwiń zwiń