Przypadek takiego zachowania zarejestrowali naukowcy z Wildlife Conservation Society (WCS). Ich wnioski opisane zostały w piśmie "Neotropical Primates".
Na taśmie zarejestrowano jak margaj z brazylijskiej część Amazonii wydaje z siebie odgłosy imitujące sygnały, którymi posługują się tamaryny dwubarwne, małe małpy będące jednym z jego ulubionych posiłków. Rejestrując nietypowe zachowanie kota, naukowcy potwierdzili informację, która dotychczas krążyła jedynie jako anegdota opowiadana przez mieszkańców Amazonii. Indianie od lat twierdzą, że dzikie koty, w tym także jaguary i pumy, naśladują inne gatunki, by zwabić je w pułapkę. - Koty znane są ze swojej zwinności, ale tego rodzaju naśladowanie odgłosów ofiary wskazuje na przebiegłość, która wymaga dalszych obserwacji - mówi Fabio Rohe z WCS.
Naukowcy nagrali margaja, kiedy usiłował zwabić małpę, emitując sygnały, które zazwyczaj wydają młode tamaryny. Jedna z ośmiu ucztujących na drzewie figowca małp, zaintrygowana sygnałem, zeszła z drzewa i dała sygnał pozostałym, które postanowiły zbadać sprawę i również zeszły na dół. Na to czekał już podstępny kot, który wyłonił się z ukrycia i zbliżył do małp. Rozpoznawszy fortel, tamaryny w porę zdołały jednak szybko uciec przed niebezpieczeństwem. Choć tym razem margaj nie osiągnął swego celu, naukowcy byli zaskoczeni jego pomysłową strategią. - Ta obserwacja jest kolejnym dowodem na to, że informacje przekazywane przez mieszkańców Amazonii są wiarygodne - podsumowuje dr Avecita Chicchon z WCS.