Nauka

Pierwsza sztuczna tchawica już oddycha

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 20:00
W Szwecji dokonano bezprecedensowego przeszczepu: syntetyczną tchawicę otrzymał 36-letni Afrykańczyk studiujący na Islandii.

Było to iście europejskie przedsięwzięcie. Tchawicę wykonali eksperci w Londynie. Potem została ona pokryta komórkami macierzystymi pobranymi od pacjenta - to zmniejsza ryzyko odrzucenia organu przez układ odpornościowy. Przeszczepu dokonał pochodzący z Włoch, hiszpański profesor Paolo Macchiarini, który operował w Uniwersyteckim Szpitalu Karolinska w Sztokholmie. 

Kluczowym momentem całej procedury jest wykonanie doskonałej kopii tchawicy w oparciu o zrobione wcześniej trówymiarowe zdjęcia - to coś, jak dorabianie bardzo skomplikowanego klucza.

Profesor Macchiarini dokonywał już wcześniej podobnych operacji z użyciem komórek macierzystych; wtedy potrzebni byli jednak dawcy oraz prawdziwe tchawice.  

Teraz hiszpański ekspert ma do dyspozycji sztuczne wersje i już przymierza się do kolejnego przeszczepu, który ma uratować dziewięciomiesięczne dziecko z Korei.

(iar)

Czytaj także

Hiszpania przeszczepia najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:00
Po raz 19. z rzędu Hiszpania jest światowym liderem w liczbie dawców organów i liczbie przeszczepów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pionierski przeszczep płuc. "Pokonano kolejną barierę w polskiej medycynie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 16:38
Operację przeszczepu płuc u 30-latka chorego na mukowiscydozę przeprowadzili lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klej do uszczelniania żywych tkanek

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 09:20
Naukowcy z Australii opracowali recepturę polimerowego kleju, który może być stosowany, jako uszczelniacz żywych tkanek, np. po operacji - informuje "Soft Matter". Teraz rana po prostu się sklei.
rozwiń zwiń