Nauka

Zbiją kokosy na energii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 09:45
Wyspy Tokelau, leżące niedaleko Hawajów, 100 proc. energii będą czerpały ze Słońca i kokosów.

Wyspy Tokelau tworzą trzy atole koralowe: Atafu, Nukunonu i Fakaofo, znajdujące się mniej więcej w połowie drogi między Hawajami a Nową Zelandią. Zamieszkuje je około 1,5 tys. osób.

W języku malajskim palma kokosowa nazywana jest "drzewem tysiąca zastosowań". Mieszkańcy Wysp Tokelau (terytorium zależne Nowej Zelandii) będą mogli wkrótce dopisać jeszcze jedno. Od połowy przyszłego roku zamierzają czerpać 100 proc. energii z kokosów i słońca - podaje United Press International.

Zgodnie z nowym planem 93 proc. energii będzie pozyskiwane z promieniowania słonecznego, a pozostałe 7 proc. z oleju kokosowego (ta metoda będzie wykorzystywana wtedy, gdy niebo zakryją chmury lub zapotrzebowanie będzie przewyższało produkcję).

Dostarczane z Nowej Zelandii paliwa kopalne wciąż będą mogły być używane w pojazdach mechanicznych i niektórych sprzętach kuchennych, jednak cała reszta będzie napędzana energią odnawialną, zapowiada Foua Toloa, szef rządu Tokelau.

Z badań przeprowadzonych na wyspach wynika, że do sprawnego funkcjonowania każdy z trzech atoli będzie potrzebował dziennie od 20 do 30 litrów oleju kokosowego (czyli około 200 orzechów kokosowych). A na obszarze obfitującym w palmy kokosowe wcale nie jest to trudne do zrealizowania.

Przejście na energię odnawialną jest dla mieszkańców Tokelau sprawą priorytetową. Najwyższej wzniesiony punkt na wyspach liczy sobie jedynie pięć metrów nad poziomem morza, są więc one szczególnie narażone na zalanie. Zwłaszcza, że spalanie paliw kopalnych systematycznie przyczynia się do podnoszenia się poziomu wód.

Z obecnych wyliczeń wynika, że mieszkańcy wysp takich jak Tokelau, Tuvalu, Kiribati czy Malediwy mogą stać się pierwszymi uchodźcami klimatycznymi.

(ew/pap)

Czytaj także

Sahara zasili Europę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 07:33
Na pustyniach Afryki i na Bliskim Wschodzie powstaną elektrownie słoneczne i wiatrowe, które zasilą Europę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogrzewanie wody energią słoneczną będzie tańsze

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 14:08
Koszty ogrzewania są w Polsce coraz wyższe. Ale takie wydatki da się ograniczyć np. używając kolektorów słonecznych do ogrzewania wody. Już w przyszłym roku finansowego wsparcia na ten cel, zacznie udzielać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska będzie uczyć się o geotermii od Islandii

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 11:17
Polska i Islandia podpisały dziś we Wrocławiu memorandum o współpracy w zakresie energetyki odnawialnej.
rozwiń zwiń