Nauka

Ultradźwięki leczą złamania

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 12:00
Lekarze z Glasgow stosują ultradźwięki w leczeniu skomplikowanych złamań. Metoda jest bardzo prosta i całkowicie bezbolesna.

To właśnie w Glasgow (Szkocja) zespół prof. Iana Donalda opracował w latach 50. XX wieku metodę ultrasonografii USG, która zrewolucjonizowała obrazowanie wnętrza ludzkiego ciała. Wykorzystując wiedzę dotyczącą stosowanych w marynarce echosond, tamtejsi specjaliści skonstruowali wówczas urządzenia pozwalające zaglądać w głąb ciał dzięki ultradźwiękom.

Teraz zespół Angusa MacLeana z Glasgow Royal Infirmary próbuje wykorzystać ultradźwięki do leczenia złamań, zwłaszcza tych skomplikowanych, sprawiających problemy. Metoda jest bardzo prosta i całkowicie bezbolesna - skórę w miejscu złamania pokrywa się żelem i przykłada na kilkadziesiąt minut opaskę emitującą ultradźwięki. Zabieg prawdopodobnie pobudza regenerację komórek, wprawiając je w drgania. W ten sposób można przyspieszyć gojenie się złamań o ponad jedną trzecią.

Zdaniem naukowców, koszt terapii - obecne około tysiąc funtów na pacjenta - w przyszłości powinien się znacznie obniżyć. 

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: medycyna Szkocja
Czytaj także

Ultradźwięki skleją kości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:25
Ultradźwięki o niskiej intensywności przyspieszają leczenie złamań - wynika z niemieckich badań
rozwiń zwiń