Nauka

Futbolówka sprzed 500 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 01:00
Najstarszą piłkę na świecie znalezionono za boazerią szkockiego zamku - informuje serwis "BBC News - Scotland".
Futbolówka sprzed 500 lat
W Szkocji znaleziono piłkę futbolową sprzed niemal pięciu wieków. Została znaleziona za boazerią szkockiego zamku.
Piłka okazała się najstarsza na świecie - informuje serwis "BBC News - Scotland". 
O tym, że gra podobna do piłki nożnej ma długą historię, świadczą chociażby zachowane rachunki, potwierdzające, że król Szkocji James IV zapłacił w kwietniu 1497 roku dwa szylingi za torbę piłek ("fut ballis"). W piłkę grano zatem na królewskim dworze, a prawdopodobnie także na dziedzińcach szkockich zamków. Mecze trwały w dawnych wiekach po dwie godziny, zaś drużyny liczyły po 10 osób.
Materialnym potwierdzeniem popularności tej gry jest datowana na rok 1540 piłka, którą znaleziono za boazerią w zamku Stirling Castle.
Zdaniem wypowiadających się dla BBC ekspertów ze Scottish Football Museum, gra raczej wyewoluowała niż została wynaleziona. Jej reguły powstały w XV i XVI wieku, na kilkaset lat przed kodyfikacją przepisów dotyczących futbolu, dokonaną w roku 1848, na uniwersytecie w Cambridge. 

Gra podobna do piłki nożnej ma bardzo długą historię. Świadczą o tym chociażby rachunki potwierdzające, że władca Szkocji James IV zapłacił w kwietniu 1497 roku dwa szylingi za torbę piłek ("fut ballis"). W futbol grano zatem na królewskim dworze, a prawdopodobnie także na dziedzińcach szkockich zamków. Mecze trwały w dawnych wiekach dwie godziny, zaś drużyny liczyły po 10 osób.

Materialnym potwierdzeniem popularności tej gry jest datowana na rok 1540 piłka, którą znaleziono za boazerią w zamku Stirling Castle.

Zdaniem wypowiadających się dla BBC ekspertów ze Scottish Football Museum gra raczej wyewoluowała, niż została wynaleziona. Jej reguły powstały w XV i XVI wieku, na kilkaset lat przed kodyfikacją przepisów dotyczących futbolu, której dokonano w roku 1848 na uniwersytecie w Cambridge. 

(ew/pap)