Najstarsze kamienie Stonehenge pochodzą z Walii
Od dawna trwają debaty, skąd pochodzi materiał kamienny użyty do budowy Stonehenge. Już wiemy: z pewnego kamieniołomu w Walii.
Większe głazy wydobywano 35 km od kręgu, ale od dawna wiadomo, że część budulca, która posłużyła do wzniesienia wewnętrznego kręgu, przybyła z daleka, nie wiedziano jednak skąd. Teraz naukowcy z University of Leicester i National Museum of Wales ustalili, że dokładnie ten typ kamienia występuje w Craig Rhos-y-Felin ( Pembrokeshire). To ok. 300 km od Stonehenge. 5000 lat temu potrafiono zatem transportować kamień na taką odległość.
Petrografowie (naukowcy od skał) zbadali dokładnie właściwości chemiczne głazów w Stonehenge, a następnie poszukali odpowiednika w brytyjskich kamieniołomach. Nie wiadomo, co dokładnie spodobało się budowniczym, że postanowili przywieźć walijskie skały do Stonehenge. Ani jak to zrobili. Istnieje teoria, że pomógł im lodowiec, który sam przywlókł w te okolice odległe głazy. Inni, oczywiście, stawiają na UFO.
Większe głazy wydobywano ok. 35 km od kręgu, ale od dawna było wiadomo, że część budulca, która posłużyła do wzniesienia wewnętrznego kręgu, przybyła z daleka. Nie wiedziano jednak skąd.
Teraz naukowcy z University of Leicester i National Museum of Wales ustalili, że dokładnie ten typ kamienia występuje w Craig Rhos-y-Felin (Pembrokeshire, półnicna Walia). To ok. 300 km od Stonehenge. 5000 lat temu potrafiono zatem transportować kamień na taką odległość.
Petrografowie (naukowcy od skał) zbadali dokładnie właściwości chemiczne głazów w Stonehenge, a następnie poszukali odpowiednika w brytyjskich kamieniołomach. Nie wiadomo, co dokładnie spodobało się budowniczym, że postanowili przywieźć walijskie skały do Stonehenge. Ani jak to zrobili. Istnieje teoria, że pomógł im lodowiec, który sam w poce lodowcowej przywlókł w te okolice odległe, walijskie głazy. Inni, oczywiście, stawiają na UFO. Prawdziwej odpowiedzi zapewne długo jeszcze nie poznamy.
(ew/wired.uk)