Nauka

Ogon gekona może żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 10:51
Odrzucony przez jaszczurkę ogon porusza się przez około pół godziny i to na dwa różne sposoby - informuje "New Scientist".
Gekony miały się rozmnażać, ale zamarzły w rosyjskim satelicie
Gekony miały się rozmnażać, ale zamarzły w rosyjskim satelicie Foto: sxc.hu

Odrzucona część ciała zwykle szybko przestaje wykazywać aktywność. Ale ogon często hodowanego w terrariach gekona lamparciego (Eublepharis macularius) pozostaje aktywny przez około 30 minut, wijąc się, a nawet wyskakując w powietrze.

Timothy Higham z University of California w Riverside oraz Anthony Russell z University of Calgary w Albercie (Kanada) wykazali, że porzucony przez gekona ogon może wykonywać dwa rodzaje manewrów. Potrafi kołysać się z boku na bok, a w pierwszych minutach po amputacji także wyskoczyć do trzech centymetrów w powietrze.

Jak wykazały badania aktywności elektrycznej, każdemu rodzajowi ruchu odpowiada inna aktywność nerwów. Prawdopodobnie za każdy rodzaj ruchu odpowiada inny obwód nerwowy, przy czym podskoki prawdopodobnie wyzwalane są przez bodźce z receptorów dotyku na ogonie.

Utrata jednej z części ciała w celu odwrócenia uwagi drapieżnika jest strategią często spotykaną w przyrodzie. Ogon potrafią odrzucić liczne jaszczurki i węże, a jedno z odnóży - ośmiornice i pająki. Nawet jeden z gatunków ssaków - podobny do szczura Proechimys cuvieri - potrafi sam pozbyć się ogona. Jednak najbardziej zdeterminowane są morskie strzykwy, podobne do ogórków - wyrzucają w kierunku napastnika własne wnętrzności. Po czym odradzają się bez żadnego uszczerbku.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Kanada ogórki
Czytaj także

Jaszczurki, które chodzą po wodzie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 11:36
To najnowsze odkrycie brytyjskich zoologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolcogwany giną

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:00
Ocieplenie klimatu jest śmiertelnie niebezpieczne dla gadów.
rozwiń zwiń