Nauka

NASA fotografuje "kosmiczne klejnoty"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 17:30
Kosmiczny Teleskop Hubble’a uzyskał piękne zdjęcie gromady kulistej gwiazd o nazwie Messier 9 (M 9). Gromady tej nie widać gołym okiem, ale na nowo opublikowanej przez NASA fotografii znajduje się ponad 250 tysięcy gwiazd.
Gromada kulista M9 obiektywem Hubblea
Gromada kulista M9 obiektywem Hubble'aFoto: NASA/HST.

Gromada kulista M 9 znajduje się 25 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, na tyle blisko centrum Drogi Mlecznej, że siły grawitacyjne powodują niewielkie odkształcenia jej kształtu od idealnej kuli.

Astronomowie uważają, że gromady kuliste są zbiorowiskami jednych z najstarszych gwiazd w Drodze Mlecznej, które powstały gdy Wszechświat miał zaledwie ułamek obecnego wieku. Gwiazdy w gromadzie M 9 są mniej więcej dwukrotnie starsze od Słońca i zawierają dużo mniej ciężkich pierwiastków niż nasza gwiazda.

Gromada została odkryta w 1764 roku przez francuskiego astronoma Charlesa Messnera. Przez ówczesne teleskopy Messier nie dostrzec żadnej z gwiazd gromady, widział jedynie niewielką mgiełkę. Dopiero nieco później, wraz z rozwojem techniki budowy teleskopów, astronomowie zaczęli dostrzegać gwiazdy w tej mgiełce.

Najnowsze zdjęcie wykonane Kosmicznym Teleskopem Hubble’a pozwala rozróżnić aż 250 tysięcy gwiazd w tej gromadzie. Pokazuje to jaki postęp techniczny nastąpił na polu techniki obserwacji kosmosu.

(ew/pap/NASA)

Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tlen na Dione - księżycu Saturna

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 19:45
Wokół lodowego księżyca Saturna, Dione, sonda Cassini wykryła tlen. Jego odkrycie potwierdza teorię, zgodnie z którą pierwiastek ten może być obecny na wszystkich księżycach Saturna i Jowisza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, jak ewoluował Księżyc (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 00:01
Wydaje nam się, że Srebrny Glob w ogóle się nie zmienia. Tymczasem ma za sobą 4,5 mld lat burzliwej historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne dane: wodny lód na Merkurym

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 12:15
Amerykańscy astronomowie znaleźli ślady lodu na biegunach planety Merkury.
rozwiń zwiń