Nauka

Zanim człowiek pojawił się w Afryce, jego przodkowie żyli w Azji

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 00:25
Od wielu lat za kolebkę człowieka uznajemy Afrykę. Okazuje się jednak, że nasi najstarsi znani przodkowie przybyli z Azji.
Glow ImagesEast News
Glow Images/East NewsFoto: Glow Images/East News
Zanim człowiek powstał w Afryce, jego przodkowie byli w Azji
Ostatnimi laty kojarzyliśmy kolebkę człowieka z Afryką. Okazuje się, że najstarsi znani przodkowie linii, z której się wywodzimy, przybyli z Azji.
Nowo odkryty przedstawiciel naczelnych, nazwany Afrasia djijidae, żył 37-38 mln lat temu na terenach dzisiejszej Birmy. - Każdy słyszał o antropologicznej teorii wyjścia z Afryki (Out of Africa) - mówi Christopher Beard z Carnegie Museum of Natural History, autor publikacji na temat Afrasia djijidae w najnowszym PNAS. - Nasz artykuł pokazuje, skąd przodkowie człowieka w ogóle wzięli się w Afryce. 
Beard i jego kolega Jean-Jacques Jaeger z Uniwersytetu w Poitiers wraz z grupą współpracowników przebadali zęby przedstawiciela gatunku Afrasia, znalezione w Birmie. Okazało się, że były podobne do tych, które miał inny wczesny człowiekowaty, Afrotarsius libycus, tylko o wiele bardziej prymitywne. 
I Afrasia, i Afrotarsius były niewielkimi zwierzętami podobnymi do dzisiejszych małych małp, żywiącymi się głównie owadami. Afrotarsius żył w dzisiejszej Libii, a zatem już po drugiej stronie morza. - Wiemy, że, aby przedostać się z Azji do Afryki, zwierzęta te musiały pokonać większą wersję dzisiejszego Morza Śródziemnego, zwanego Morzem Tethys - mówi Beard. Wówczas Afryka była kontynentem wielkości Australii, a przedostanie się na nią na pewno nie było łatwe. Czasami podczas sztormów od kontynentu odrywa się fragment lądu i dryfuje po morzu - a wraz z nim elementy flory i fauny. Może tak było w tym wypadku. 
Afrasia jest podobny jeszcze do innego gatunku, żyjącego 40-45 mln lat temu w Chinach Eosimiasa, najstarszego znanego nam człowiekowatego. Z przeprowadzonych dotąd badań wynika, że azjatyckie pra-człowiekowate wyginęły, a Azja została zasiedlona przez naczelne ponownie, tym razem już z Afryki.

Nowo odkryty przedstawiciel naczelnych, nazwany Afrasia djijidae, żył 37-38 mln lat temu na terenach dzisiejszej Birmy. - Każdy słyszał o antropologicznej teorii wyjścia z Afryki - mówi Christopher Beard z Carnegie Museum of Natural History, autor publikacji na temat Afrasia djijidae. - Nasz artykuł pokazuje, skąd przodkowie człowieka w ogóle wzięli się w Afryce. 

Beard i jego kolega Jean-Jacques Jaeger z Uniwersytetu w Poitiers, wraz z grupą współpracowników, przebadali zęby przedstawiciela gatunku Afrasia, znalezione w Birmie. Okazało się, że były podobne do tych, które miał inny wczesny człowiekowaty, Afrotarsius libycus, tylko o wiele bardziej prymitywne. 

I Afrasia, i Afrotarsius to niewielkie zwierzęta, podobne do dzisiejszych małych małp, żywiących się głównie owadami. Afrotarsius żył jednak w dzisiejszej Libii, a zatem już po drugiej stronie morza. - Wiemy, że, aby przedostać się z Azji do Afryki, zwierzęta te musiały pokonać większą wersję dzisiejszego Morza Śródziemnego, zwaną Morzem Tethys - mówi Beard. Wówczas Afryka stanowiła ląd wielkości Australii, a przedostanie się na nią na pewno nie było łatwe. Czasami podczas sztormów od kontynentu odrywa się fragment lądu i dryfuje po morzu, a wraz z nim elementy flory i fauny. Może tak było w tym wypadku...

Afrasia jest podobny jeszcze do innego gatunku, żyjącego 40-45 mln lat temu w Chinach Eosimiasa, najstarszego znanego nam człowiekowatego. Z przeprowadzonych dotąd badań wynika, że azjatyckie pra-człowiekowate wyginęły, a Azja została później zasiedlona przez naczelne nadchodzące już z Afryki.

(ew/News.Discovery.com)

Czytaj także

Człowiek, szympans – dwa bratanki?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 14:00
Linie ewolucyjne ludzi i szympansów rozdzieliły się wcześniej niż sądzono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 23:10
Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci – spekulują naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertaczycy wyginęli sami?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 20:55
Dlaczego zniknęli neandertalczycy? Nauka zmaga się z tym pytaniem od lat. Jest kolejna hipoteza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy gatunek człowieka w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 00:01
Tajemnicze szczątki ludzkie z południowych Chin mogły należeć do nieznanego gatunku człowieka. Żył całkiem niedawno. Jego pozostałości wydatowano zaledwie na 12-14 tysięcy lat.
rozwiń zwiń