Lecą gwiazdy, a do tego ciekawa koniunkcja
W najbliższy weekend czeka nas deszcze Perseid. Ale to nie koniec atrakcji: na niebie ciekawa potrójna koniunkcja Księżyca, Jowisza i Aldebarana.
Ja zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, w sobotni wieczór ndo Aldebarana, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka, zbliży się Księżyc, znajdujący się pięć dni przed nowiem. Najbliżej siebie znajdą się o godzinie 18.24. W szczytowym momencie będzie je dzieliły od siebie zaledwie 4 stopnie i 45 minut łuku.
Kolejnym obiektem, który znajdzie się w pobliżu, będzie Jowisz (7 minut kątowych od Księżyca). Z punktu widzenia ziemskiego obserwatora oba ciała będą najbliżej siebie o godz. 22.32 naszego czasu.
Na obserwacje warto wyjść w nocy z 11 na 12 sierpnia około godz. 2 naszego czasu. Wszystkie trzy ciała znajdziemy wtedy około 15 stopni nad wschodnim horyzontem. Będą na tyle blisko siebie, że wszystkie je złapiemy przy pomocy typowej lornetki - radzi astronom.
Jak zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, w sobotni wieczór ndo Aldebarana, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka, zbliży się Księżyc, znajdujący się pięć dni przed nowiem. Najbliżej siebie znajdą się o godzinie 18.24. W szczytowym momencie będzie je dzieliły od siebie zaledwie 4 stopnie i 45 minut łuku.
Kolejnym obiektem, który znajdzie się w pobliżu, będzie Jowisz (7 minut kątowych od Księżyca). Z punktu widzenia ziemskiego obserwatora oba ciała będą najbliżej siebie o godz. 22.32 naszego czasu. Na obserwacje warto wyjść w nocy z 11 na 12 sierpnia około godz. 2 naszego czasu.
Wszystkie trzy ciała znajdziemy wtedy około 15 stopni nad wschodnim horyzontem. Będą na tyle blisko siebie, że wszystkie je złapiemy przy pomocy typowej lornetki - radzi astronom.
(ew/PAP)